Rosyjka prezenterka wybucha śmiechem informując o 3 proc. podwyżki dla emerytów [wideo]

Dziennikarka Aleksandra Nowikowa prezentowała wiadomości w programie "Wiesti-Kamczatka" w państwowej rosyjskiej telewizji. W pewnym momencie nie mogła powstrzymać śmiechu czytając o trzyprocentowych podwyżkach dla emerytów.
Zobacz wideo

Nagranie, na którym uwieczniono wybuch śmiechu dziennikarki, trafiło do internetu. Widać na nim moment, w którym informacja o nowych stawkach świadczeń społecznych, rozbawiła prezenterkę.

Rosyjska prezenterka wybucha śmiechem informując o trzyprocentowej podwyżce dla emerytów

Dziennikarka przygotowywała program "Wiesti-Kamczatka" transmitowany przez państwową rosyjską telewizję. Materiał nagrywany był wcześniej dlatego widzowie nie zobaczyli wybuchu śmiechu Aleksandry Nowikowej. Nagranie z jej reakcji trafiło jednak do internetu, gdzie cieszy się dużą popularnością - zwłaszcza w Rosji.

 

Dziennikarka czytała informację dotyczącą podniesienia świadczenia o trzy procent dla posiadaczy ulg federalnych, inwalidów, emerytów, weteranów i rencistów. Kobietę najbardziej rozśmieszył fragment, zgodnie z którym każdy uprawniony dostanie 1155 rubli (około 70 złotych) na tak zwany "pakiet socjalny".

Jak podaje WP.pl prezenterka rozbawiona dodaje później: "Rozumiecie? 1,5 tys., z czego 900 na lekarstwa, 137 na sanatoria, a pozostałe pieniądze na przejazd!" czy "137 rubli na turnus w sanatorium, a resztę na przejazdy międzynarodowe tam i z powrotem".

Śmiech prezenterki mógł być wywołany także tym, że w Rosji wciąż przybywa emerytów, którzy mogą liczyć na bardzo niskie świadczenia - a podwyżki w wysokości trzech procent nie poprawią ich sytuacji. W lutym 2019 roku "Rzeczpospolita" pisała, że średnia emerytura w Rosji to równowartość około 770 polskich złotych - 12440 rubli. Na poziom świadczeń wpływ ma m.in. to, że emeryci w Rosji są najmłodszymi w całej Europie. Prawo do emerytury mają już kobiety w wieku 55 lat oraz mężczyźni po ukończeniu 60 lat: 

Obecne średnia emerytura to jedynie 1,6 minimum egzystencji. Rosyjska emerytura należy więc do najniższych w Europie. Kreml wciąż zapowiada reformę systemu emerytalnego, w tym podniesienie wieku, ale jak dotąd się na to nie zdecydował. Emeryci to potężna armia wiernych wyborców obecnej władzy, a reforma oznaczałaby dla nich jeszcze niższe świadczenia.
Więcej o: