Kiedy zmiana czasu z zimowego na letni? W którą stronę przestawić zegarek?

Już wkrótce zmienimy czas z zimowego na letni i po raz kolejny przestawimy zegarki. Kiedy nastąpi ta zmiana? W którą stronę należy przestawić wskazówki zegara? Podpowiadamy.

Zmiana czasu z zimowego na letni w 2020 r. nastąpi w nocy z soboty 28 marca na niedzielę 29 marca. Wskazówki zegarów przestawimy z godziny 2 na 3. Oznacza to, że tej nocy będziemy spali godzinę krócej, ale od ostatniej niedzieli marca słońce będzie zachodzić później, przez co dłużej będziemy mogli korzystać ze światła słonecznego.

>>> Zmiana czasu może być śmiertelna w skutkach

Zobacz wideo

Kiedy nastąpi ostatnia zmiana czasu?

W Unii Europejskiej trwają prace nad zniesieniem zmiany czasu z zimowego na letni i odwrotnie. Każde z państw członkowskich ma zadecydować, czy zostanie przy czasie letnim, czy też woli czas zimowy. Jeśli zmiana czasu zostanie zniesiona, mieszkańcy krajów, które wybiorą czas letni, po raz ostatni przestawią zegarki w marcu 2021 roku. W państwach, które wybiorą czas zimowy, ostatnia zmiana czasu nastąpi pół roku później, czyli w październiku 2021 roku. Który czas zostanie przyjęty w Polsce, jeszcze nie wiadomo. Z konsultacji internetowych zakończonych w sierpniu 2018 roku przez Komisję Europejską wynika, że 72 proc. osób, które zagłosowały z Polski, popiera wprowadzenie czasu letniego. Główny Urząd Miar przygotował "ściągę", które pozwala zrozumieć, jakie konsekwencje niesie ze sobą wybór czasu letniego lub zimowego. 

Więcej o: