Zestrzelenie boeinga w Iranie. Ujawniono nagranie pilota. "Widzieliśmy eksplozję, wielki rozbłysk wybuchu"

Ukraińska telewizja opublikowała nagranie z kokpitu irańskiego samolotu, który na kilka sekund przed zestrzeleniem ukraińskiej maszyny, widział "błysk, jak od rakiety". Zaniepokojony pilot zgłosił to do wieży kontroli lotów.
Zobacz wideo

Telewizja TSN Tyzhden opublikowała nagranie rozmowy między wieżą kontroli lotów w Teheranie, a drugim pilotem irańskiej linii lotniczej Aseman Airlines lecącego z Sziraz. W nagraniu pilot informuje o błyskach przypominających wystrzelenie rakiety. Rozmowa ta miała miejsce na kilka sekund przed zestrzeleniem samolotu Ukraine International Airlines.

"To z pewnością światło pocisku" - ukraińskie media publikują nagrania z dnia katastrofy samolotu

"Zapis pokazuje, że irańskie linie lotnicze od samego początku ukrywały prawdziwą przyczynę katastrofy UIA. Irańczycy widzieli moment wystrzelenia pocisku oraz moment uderzenia rakiety w samolot" - mówi raport służb wywiadowczych przesłany do telewizji TSN. Transkrypcja nagrania udostępniona została także przez agencję UNIAN:

Pilot: Błyski na trasie, jak z pocisku. Czy coś takiego powinno się tam dziać?

Wieża: Strefa 320? Ile mil? Gdzie?

Pilot: Nie mogę być tego pewien. Ale myślę, że jest blisko [lotniska] Payam.

Wieża: Ile mil? Gdzie?

Pilot: Widzę teraz światło, jak leci stamtąd.

Wieża: Nie zostaliśmy o tym poinformowani. Jak to wygląda? Jak wygląda to światło?

Pilot: To z pewnością światło pocisku.

Wieża: Nie leci w kierunku miasta [Teheran], prawda?

Pilot: Nie, leciał z kierunku miasta.

Wieża: Nic nam nie powiedziano, tylko obserwuj.

Pilot: OK. Wchodzę na kurs lądowania.

Później wieża kilkukrotnie wywołuje ukraiński samolot, jednak bez odzewu. Następnie kontroler kontaktuje się ponownie z kokpitem irańskiej jednostki. Wtedy pilot mówi: "Widzieliśmy eksplozję, wielki rozbłysk wybuchu, nie rozumiemy, co to jest".

Po publikacji nagrania dyrektor ds. dochodzeń w sprawie katastrof w irańskiej organizacji lotnictwa cywilnego Hassan Rezaifar, powiedział, że Teheran nie będzie już udostępniał Ukrainie materiałów w sprawie katastrofy lotniczej UIA. - Ten plik był jednym z materiałów dostarczonych grupie ekspertów, którzy badają katastrofę. Publikacja nagrania przez stronę ukraińską będzie skutkowała tym, że nie będziemy już przesyłać im żadnych materiałów - powiedział Rezaifar cytowany przez Interfax

Ukraiński samolot pasażerski rozbił się 8 stycznia na krótko po starcie z lotniska w Teheranie. Żaden z 167 pasażerów i dziewięciu członków załogi nie przeżył tego wypadku. Na samym początku władze Iranu mówiły, że przyczyną katastrofy były problemy techniczne. Po nieoficjalnych informacjach medialnych, władze Iranu przyznały się do omyłkowego zestrzelenia samolotu.

Więcej o: