Podatek od psa 2020. Ile wynosi opłata za posiadanie czworonoga?

Właściciele psów muszą zapłacić podatek od ich posiadania. Ile wynosi ta opłata? Do kiedy trzeba ją uiścić? Kto jest zwolniony z płacenia podatku od psa? Podpowiadamy.

Przypomnijmy, że psy są jedynymi zwierzętami domowymi, od posiadania których należy zapłacić podatek. Posiadacze kotów, chomików, papug, rybek i innych pupili nie są obciążeni tą daniną. 

Podatek od posiadania psa 2020. Ile zapłacimy za posiadanie czworonoga?

W 2020 roku podatek od posiadania psa może wynieść maksymalnie 125,40 zł. Oznacza to, że został on nieznacznie podniesiony - w ubiegłym roku opłata za posiadanie psa nie mogła być wyższa niż 123,18 zł. 

Podatek od posiadania psa należy zapłacić do 30 kwietnia 2020 roku. Co jednak, jeśli kupimy lub adoptujemy psa w późniejszym miesiącu? Jeżeli nasz pies urodził się w drugiej połowie roku, opłata wynosi 50 proc. stawki rocznej.

>>> Niebieskie psy na indyjskich ulicach. Cierpią przez bezmyślne działanie człowieka

Zobacz wideo

Podatek za psa. Kto nie musi go płacić?

Podatki i opłaty lokalne, w tym daninę za psa, uiszczamy na rzecz gminy. To ona decyduje o wysokości podatku i konieczności jego uiszczania. Mieszkańcy niektórych miast są zwolnieni z płacenia daniny za psa. Co więcej, ustawa z 12 stycznia 1991 roku o podatkach i opłatach lokalnych wymienia listę osób, które nie muszą opłacać tego typu podatków. Są to: 

  • osoby w wieku powyżej 65 roku życia, które samodzielnie prowadzą gospodarstwo domowe,
  • rolnicy (z tytułu posiadania nie więcej niż dwóch psów),
  • osoby niepełnosprawne, które posiadają psa asystującego,
  • osoby posiadające znaczny stopień niepełnosprawności w rozumieniu przepisów o rehabilitacji (z tytułu posiadania jednego psa),
  • personel dyplomatyczny i urzędów konsularnych, jeśli nie są obywatelami Polski (ważne tylko pod warunkiem wzajemności).
Więcej o: