Podatek od psa 2020. Ile wynosi opłata za posiadanie czworonoga?

Właściciele psów muszą zapłacić podatek od ich posiadania. Ile wynosi ta opłata? Do kiedy trzeba ją uiścić? Kto jest zwolniony z płacenia podatku od psa? Podpowiadamy.

Przypomnijmy, że psy są jedynymi zwierzętami domowymi, od posiadania których należy zapłacić podatek. Posiadacze kotów, chomików, papug, rybek i innych pupili nie są obciążeni tą daniną. 

Podatek od posiadania psa 2020. Ile zapłacimy za posiadanie czworonoga?

W 2020 roku podatek od posiadania psa może wynieść maksymalnie 125,40 zł. Oznacza to, że został on nieznacznie podniesiony - w ubiegłym roku opłata za posiadanie psa nie mogła być wyższa niż 123,18 zł. 

Podatek od posiadania psa należy zapłacić do 30 kwietnia 2020 roku. Co jednak, jeśli kupimy lub adoptujemy psa w późniejszym miesiącu? Jeżeli nasz pies urodził się w drugiej połowie roku, opłata wynosi 50 proc. stawki rocznej.

>>> Niebieskie psy na indyjskich ulicach. Cierpią przez bezmyślne działanie człowieka

Zobacz wideo

Podatek za psa. Kto nie musi go płacić?

Podatki i opłaty lokalne, w tym daninę za psa, uiszczamy na rzecz gminy. To ona decyduje o wysokości podatku i konieczności jego uiszczania. Mieszkańcy niektórych miast są zwolnieni z płacenia daniny za psa. Co więcej, ustawa z 12 stycznia 1991 roku o podatkach i opłatach lokalnych wymienia listę osób, które nie muszą opłacać tego typu podatków. Są to: 

 • osoby w wieku powyżej 65 roku życia, które samodzielnie prowadzą gospodarstwo domowe,
 • rolnicy (z tytułu posiadania nie więcej niż dwóch psów),
 • osoby niepełnosprawne, które posiadają psa asystującego,
 • osoby posiadające znaczny stopień niepełnosprawności w rozumieniu przepisów o rehabilitacji (z tytułu posiadania jednego psa),
 • personel dyplomatyczny i urzędów konsularnych, jeśli nie są obywatelami Polski (ważne tylko pod warunkiem wzajemności).
Więcej o:
Komentarze (5)
Podatek od psa 2020. Ile wynosi opłata za posiadanie czworonoga?
Zaloguj się
 • gj61

  Oceniono 1 raz 1

  Jeżeli jest PODATEK, to musi być jakieś ŚWIADCZENIE pobierającego podatek. Jakież to świadczenia od pobierającego podatek otrzymują w zamian opiekunowie psów? Ja w UK nie płacę podatku za psa, więc mam obowiązek po nim sprzątać, tak dla przykładu.

 • spicruta

  0

  Zwolnienia od podatku za psa powinni mieć dalej właściciele gospodarstwa rolnego,ale tylko na terenie swego gospodarstwa W innych przypadkach powinien być podatek dość duży,nie 125 złotych ale co najmniej 500 zl, szczególnie dla tych co maja psy i mieszkają w blokach mieszkalnych.

 • deutschearbeitmaschine

  0

  Bardzo dobrze, że jest podatek od psa. Powinien być wysoki gdyż za dużo zwierząt jest w miastach. Codziennie szczekaniny, obesrane chodniki i trawniki, psy szczajace gdzie popadnie. Dobrze jest rzucić petarda gdy pies nie daje spokoju.

 • eti.gda

  0

  U nas nie ma podatku od psa, został zniesiony gdzieś w 209 r.

  Jacek Fedorowicz w swojej książce "W zasadzie ciąg dalszy" pisał, że właściwie wszyscy powinni płacić podatek od psa. Przekonała sie o tym pewna pani, która regularnie dostawała wezwania do zapłaty tego podatku i nie było sposobu, żeby wytłumaczyć urzędnikom, że psa nie ma i nigdy nie miała. Zapłaciła dopiero wtedy, kiedy zjawił sie komornik i dzięki temu uniknęła dalszych kłopotów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX