Blue Monday - dziś najbardziej depresyjny dzień w roku

Blue Monday 2020. W poniedziałek 20 stycznia wypada najbardziej depresyjny dzień 2020 roku. Termin wprowadzony został przez brytyjskiego psychologa Cliffa Arnalla. Na jakiej podstawie wyznaczono Blue Monday?

>>  Jak wspierać osobę chorą na depresję? >>

Zobacz wideo

Blue Monday to określenie wprowadzone przez psychologa Cliffa Arnalla. Brytyjczyk obliczył wzór na wyliczenie najbardziej depresyjnego dnia w roku. Składają się na nie czynniki meteorologiczne, psychologiczne i ekonomiczne.

Blue Monday - dziś wypada najbardziej depresyjny dzień w 2020 roku

Ogólnie przyjmuje się, że najbardziej pesymistyczny dzień w roku wypada w trzeci poniedziałek stycznia. Pierwszy dzień obliczony został na podstawie wzoru, w którym wzięto pod uwagę następujące czynniki:

  • meteorologiczne: zwłaszcza krótki dzień i małe nasłonecznienie
  • psychologiczne: świadomość niedotrzymania postanowień noworocznych, brak motywacji, poczucie konieczności podjęcia nowych działań
  • ekonomiczne: gorsza sytuacja finansowa po świętach Bożego Narodzenia, dług, miesięczne wynagrodzenie niepokrywające koniecznych wydatków

Naukowcy uważają Blue Monday za pseudonaukę, jednak najbardziej depresyjny dzień w roku pozostaje jednym z najchętniej wyszukiwanych haseł w internecie. Mimo wszystko Blue Monday to dobry dzień, by zwrócić uwagę na problem zdrowia psychicznego. Według danych WHO do końca 2020 roku depresja będzie drugą najczęściej diagnozowaną chorobą u ludzi. Do 2030 roku ma być już na pierwszym miejscu. W Polsce z chorobą tą zmaga się nawet 1,5 mln osób.

Więcej o: