Blue Monday - kiedy wypada najbardziej depresyjny dzień w 2020 roku?

Blue Monday to wyliczony na podstawie wzoru dzień, który uważany jest za najgorszy i najbardziej depresyjny w całym roku. Na jakiej podstawie wyliczono, kiedy wypada Blue Monday? Kiedy w 2020 roku przypada ten dzień?
Zobacz wideo

Blue Monday, zwany też najbardziej depresyjnym dniem w roku, to określenie wprowadzone przez Cliffa Arnalla. Dzień ten wyznaczony został na trzeci poniedziałek stycznia, który w tym roku wypada 20 stycznia.

Blue Monday - jak obliczono kiedy wypada najbardziej depresyjny dzień w roku?

Brytyjski psycholog Cliff Arnall wyznaczył datę Blue Monday na podstawie wzoru matematycznego. W nim wzięte pod uwagę zostały czynniki:

  • meteorologiczne - krótki dzień, małe nasłonecznienie
  • psychologiczne - świadomość niedotrzymania postanowień noworocznych, niski poziom motywacji, poczucie konieczności podjęcia działań
  • ekonomiczne - gorsza sytuacja finansowa wynikająca z wydatków na Boże Narodzenie, dług, miesięczne wynagrodzenie.

Oczywiście naukowcy traktują ten wzór jako pseudonaukę, jednak Blue Monday jest nadal bardzo popularnym hasłem wpisywanym do wyszukiwarek nie tylko na początku roku.

Według Światowej Organizacji Zdrowia do końca 2020 roku depresja będzie na drugim miejscu wśród najczęściej pojawiających się chorób. W 2030 ma być już na pierwszym miejscu. Według rankingów na całym świecie na depresję cierpi 320 mln ludzi. W Polsce z chorobą tą zmaga się około 1,5 mln osób.

Więcej o: