Tłusty Czwartek 2020. Kiedy będziemy jeść pączki, faworki i inne słodkości? [data]

Już wkrótce obchodzić będziemy święto pączków i faworków, czyli Tłusty Czwartek. W któy dzień będziemy mogli najeść się słodkości bez wyrzutów sumienia? Podpowiadamy, kiedy wypada Tłusty Czwartek 2020.

To, kiedy wypada Tłusty Czwartek, związane jest z tym, kiedy w danym roku obchodzimy święta wielkanocne. Święto pączków i faworków przypada na ostatni czwartek przed wielkim postem. Biorąc pod uwagę, że w tym roku Wielkanoc będziemy obchodzić 12 kwietnia, Tłusty Czwartek 2020 wypadnie 20 lutego. 

>>> Po czym poznać najlepsze pączki?

Zobacz wideo

Tłusty Czwartek. Co jadano w to święto w dawnych wiekach?

Tłusty Czwartek jest świętem ruchomym i rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. Kolejny czwartek jest czwartkiem po Środzie Popielcowej i należy do okresu wielkiego postu. W tym okresie chrześcijanie przygotowują się do Wielkanocy i zachowują post od niektórych pokarmów.

Współcześnie najpopularniejszymi potrawami związanymi z Tłustym Czwartkiem są słodkie pączki oraz faworki. Co ciekawe, w dawnych czasach z tej okazji objadano się pączkami wypełnionymi słoniną, boczkiem albo mięsem. Zwyczaj jedzenia pączków w wersji słodkiej pojawił się w Polsce ok.  XVI wieku. 

Więcej o: