Paweł Adamowicz urodził się 2 listopada 1965 w Gdańsku. Z wykształcenia był prawnikiem, z polityką związany był od lat 80. W 1988 roku był jednym z organizatorów strajków na Uniwersytecie Gdańskim, dwa lata później otrzymał mandat radnego swojego rodzinnego miasta. Od roku 1998 pełnił funkcję prezydenta Gdańska. Jego kadencję przerwała niespodziewana śmierć.
Paweł Adamowicz zmarł 14 stycznia 2019 roku. Samorządowiec został zaatakowany nożem podczas 27. Finału WOŚP w Gdańsku. Zamachowcem był 27-letni Stefan W. Zadał mu trzy ciosy, raniąc go w serce oraz brzuch, uszkadzając tym samym wiele narządów wewnętrznych. Ranny prezydent Gdańska został przetransportowany do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, gdzie przeszedł trwającą pięć godzin operację ratującą życie, ale jego stan nie poprawił się. 14 stycznia po południu lekarze poinformowali o śmierci Pawła Adamowicza.
>>> Lekarze po operacji Pawła Adamowicza: "Najbliższe godziny będą decydujące"
Śmierć prezydenta Gdańska wstrząsnęła Polską. 14 i 15 stycznia w wielu miastach w Polsce zorganizowano wiece poświęcone jego pamięci, 18 i 19 stycznia obowiązywała żałoba narodowa. W tych dniach wiele mówiło się o języku nienawiści. Wiele osób publicznych wskazywało na to, że prezydent Gdańska był szkalowany, a jego oprawca wykrzykiwał polityczne hasła, skierowane przeciw władzy sądowniczej i Platformie Obywatelskiej. Podobne zarzuty pojawiają się także w rok po jego śmierci. W rocznicę tragicznego finału WOŚP Donald Tusk napisał na Twitterze, że Paweł Adamowicz przez wiele tygodni "był celem kampanii nienawiści ze strony aparatu władzy".
Pogrzeb Pawła Adamowicza odbył się 19 stycznia. W uroczystościach wzięli udział m.in. prezydent Andrzej Duda, były prezydent Niemiec Joachim Gauck, premier Mateusz Morawiecki, ówczesny przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, byli prezydenci Polski: Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski oraz liczni ministrowie, prezydenci i burmistrzowie miast z Polski i zagranicy.