Meghan Markle i książę Harry - kim są i dlaczego wycofują się z rodziny królewskiej?

Książę Harry i jego żona Meghan Markle ogłosili, że planują wycofać się z życia brytyjskiej rodziny królewskiej oraz osiągnąć niezależność finansową. Kim są Meghan i Harry oraz dlaczego postanowili wycofać się z królewskich obowiązków?
Zobacz wideo

Książę Harry i księżna Meghan od kilku miesięcy pozostawali w cieniu rodziny królewskiej. Na samym początku argumentowane było to narodzinami ich syna Archiego oraz urlopem macierzyńskim Meghan. Kłopoty pary zaczęły być widoczne po publikacji filmu dokumentującego ich podróż do Afryki. Po tym Harry i Meghan coraz bardziej unikali mediów, aż 8 stycznia poinformowali, że chcą przejąć bardziej "progresywną" rolę i dzielić czas między Stanami Zjednoczonymi skąd pochodzi Meghan i Wielką Brytanią.

Książę i księżna zapewnili, że zamierzają dalej wspierać Elżbietę II oraz założyć swoją organizację charytatywną. Na razie nie wiadomo czy Meghan zamierza wrócić do kariery aktorskiej, ani nie wiadomo jakie konsekwencje czekają parę po podjęciu tej decyzji.

Meghan Markle - kim jest księżna Sussexu, żona księcia Harry'ego?

Meghan Markle urodziła się w 1981 roku w Los Angeles, gdzie pracowała jako aktorka i angażowała się w sprawy społeczne. W maju 2018 roku poślubiła księcia Henryka, który jest szóstym kandydatem w kolejce do brytyjskiego tronu. Rodzice Meghan rozwiedli się, gdy miała sześć lat, dlatego jej relacje są lepsze z mamą, która ją wychowywała. Rodzina jej ojca wywodzi się z linii króla Anglii Edwarda III Plantageneta. Mama Meghan jest terapeutką i instruktorką jogi, jako jedyna z rodziny uczestniczyła w ślubie córki oraz później pomagała jej w opiece nad synem. Meghan ma także przyrodniego brata i siostrę, którzy wielokrotnie zdradzali w mediach informacje na temat księżnej.

Meghan grała głównie epizodyczne role w serialach takich jak "CSI", "90210, czy "Bez śladu". Większą popularność zyskała po otrzymaniu jednej z głównych ról w serialu "W garniturach". Prywatnie Meghan angażuje się w inicjatywy wspierające prawa kobiet, dzieci, ochronę środowiska i zwierząt czy równość płci.

Książę Harry - kim jest mąż Meghan Markle?

Książę Harry jest synem Karola oraz Diany, wnukiem Elżbiety II oraz szóstym kandydatem do brytyjskiego tronu. Harry jest drugim, po królowej, najbardziej lubianym członkiem rodziny królewskiej w Wielkiej Brytanii. Po skończonej nauce Harry zdecydował się na roczną przerwę (tzw. gap year) podczas którego wyjechał do Australii, gdzie pracował na farmie bydła, pomagał budować ośrodek zdrowia oraz pracował w sierocińcu. Wstąpił też do Royal Military Academy w Sandhurst. Od 2011 roku jest kapitanem Army Air Corps. Obecnie prowadzi organizacje charytatywne. 

Więcej o: