Karnawał 2020. Kiedy się kończy? Skąd wziął się ten zwyczaj? [Termin]

Karnawał 2020 rozpoczął się 6 stycznia. Do kiedy potrwa? Podpowiadamy, kiedy kończy się karnawał i tłumaczymy, skąd wziął się ten zwyczaj.

Karnawał, znany w Polsce także jako zapusty, to okres zimowych balów, maskarad, pochodów i zabaw. Zazwyczaj rozpoczyna się w dzień Trzech Króli, a więc 6 stycznia i trwa do wtorku przed Środą Popielcową, która rozpoczyna okres postu przed świętami wielkanocnymi. W 2020 roku karnawał potrwa do worku 25 lutego.

>>> Jak przygotować karnawałowe róże?

Zobacz wideo

Karnawał. Skąd wywodzi się tradycja zimowych zabaw?

Karnawał wywodzi się z kultów płodności oraz kultów agrarnych. Przed wiekami zwyczaje praktykowane w czasie karnawału miały zapewnić obfite plony. W niektórych regionach Europy wierzono m.in. że im wyżej będą skakać uczestnicy karnawałowej zabawy, tym wyższe urośnie zboże. Z tego powodu karnawał związany jest z tańcem. Niektórzy językoznawcy uważają, że nazwa "karnawał" wywodzi się od włoskiego "carnevale" lub łacińskiegi "carnem levare", co można przetłumaczyć jako "mięso usuwać". Nazwy te oznaczały pożegnanie mięsa przed rozpoczynającym się okresem wielkiego postu. Inni wywodzą etymologię tego słowa z łacińskich słów "carrus navalis". Mianem tym określano  wóz w kształcie okrętu, który obecny był w procesji ku czci bogini Izydy, a później także podczas świąt ku czci Dionizosa w starożytnym Rzymie.

Więcej o: