Dzień Babci i Dziadka 2020. Kiedy wypadają te święta?

Jeszcze w tym miesiącu obchodzić będziemy Dzień Babci oraz Dzień Dziadka. Kiedy wypadają te święta? Podpowiadamy! Mają one swoje stałe miejsce w kalendarzu.

Zarówno Dzień Babci, jak i Dzień Dziadka wypadają w drugiej połowie stycznia. Święto poświęcone babciom obchodzimy 21 stycznia. W 2020 roku jest to wtorek. Dzień Dziadka celebrujemy dzień później, czyli 22 stycznia, który w tym roku wypada w środę. W związku z tym, że oba te święta wypadają obok siebie, ich obchody w Polsce często są łączone.

>>> Dzieci o dyskietce: To prababcia pendrive'a?

Zobacz wideo

Dzień Babci i Dzień Dziadka. Skąd wzięły się te święta?

Dzień Babci i Dzień Dziadka to święta stosunkowo nowe. Pomysł utworzenia dnia poświęconego babciom pojawił się w 1964 roku w tygodniku "Kobieta i Życie". W kolejnych latach idea ta była popularyzowana także na łamach innych gazet, aż w końcu przyjęła się na stałe. Obchody Dnia Dziadka przywędrowały do Polski prawdopodobnie ze Stanów Zjednoczonych w latach 80. XX wieku. Geneza tego święta nie jest jednak w pełni znana. 

Dzień Babci i Dziadka 2020. W jaki sposób obchodzi się te święta?

W Polsce tradycją związaną z Dniem Babci i Dziadka jest składanie życzeń dziadkom i obdarowywanie ich drobnymi upominkami. Z tej okazji wnuczęta w wieku szkolnym i przedszkolnym często przygotowują laurki. W wielu szkołach i przedszkolach organizowane są także przedstawienia, na które zaprasza się babcie i dziadków.

Więcej o: