Studniówka 2020. Przesądy i zwyczaje - o czym pamiętać przygotowując się do zabawy?

Niektóre przesądy studniówkowe, takie jak zakładanie czerwonych podwiązek czy zakaz ścinania włosów, są dość powszechne, tak niektóre mogą wprawiać w zdumienie. O czym warto pamiętać przez balem?
Zobacz wideo

Z balami organizowanymi na około sto dni przed egzaminami maturalnymi wiąże się wiele zabawnych zwyczajów. Osoby, które wierzą w tego typu przesądy powinny wziąć je pod uwagę, przygotowując się na studniówkę.

Studniówkowe przesądy - czerwona podwiązka i zakaz ścinania włosów

Czerwona podwiązka jest jednym z najbardziej popularnych zwyczajów studniówkowych. Zgodnie z przesądem czerwona podwiązka założona na lewą nogę i noszona przez cały wieczór gwarantuje przyszłej maturzystce pozytywne wyniki na egzaminach.

Bardziej przesądne uczennice nie ograniczają się tylko do podwiązki, ale też zakładają całą bieliznę w kolorze czerwonym. Kolor ten ma być "talizmanem" i przynosić szczęście nie tylko podczas studniówkowej zabawy, ale także później podczas matury. Uczennice powinny też zadbać o mocne rajstopy, ponieważ "oczko" ma oznaczać pecha na maturze.

Uczniowie z kolei powinni na studniówkę założyć nowy garnitur, a zwłaszcza krawat, który nie powinien być zdejmowany do końca zabawy. Często krawat później jest zakładany także na egzaminy, co ma pomóc maturzyście w szczęśliwym zdaniu matury. Inny przesąd to zdejmowanie butów i tańczenie na boso podczas studniówki - według zwyczaju może to uczniom przynieść pecha na egzaminie.

Szczęście na maturze można zwiększyć ubierając na studniówkę coś pożyczonego. Innym popularnym przesądem jest zaniechanie obcinania włosów od studniówki, aż do zakończenia egzaminów maturalnych.

Więcej o: