Wielka awaria kas fiskalnych - zamknięto sklepy i restauracje

Tysiące kas fiskalnych marki Novitus uległy awarii, przez którą konieczne było zamknięcie sklepów czy restauracji. Niektóre placówki przyjmują zapłatę jedynie przez strony internetowe. - Awarię rozwiązujemy od ręki, ale maszyna musi fizycznie do nas trafić - mówią przedstawiciele firmy.
Zobacz wideo

Jak podaje portal money.pl przyczyną awarii kas fiskalnych był błąd zegara. Nie zadziałał on prawidłowo w tysiącach drukarek fiskalnych, przez co firmy nie mogą poprawnie wystawiać paragonów. Problem ten dotyczy najprawdopodobniej setek przedsiębiorców, w tym kilka dużych firm jak Multikino czy Zoomax.

Awaria kas fiskalnych marki Novitus - nie działają restauracje i sklepy

- "W związku z awarią drukarek fiskalnych w naszych kinach, zakup biletów możliwy jest WYŁĄCZNIE za pośrednictwem strony internetowej oraz aplikacji mobilnej" - napisano na Facebooku Multikino Polska. Nieczynne są także sieci sklepów Dino czy niektóre pizzerie sieci DaGrasso, sklep Legii Warszawa czy sieć sklepów zoologicznych Zoomax. Problemy mają też właściciele mniejszych firm.

Awarii uległo tysiące urządzeń - pracownicy nowosądeckiej firmy Novitus nie przekazali jednak, dokładnie ile kas fiskalnych drukuje paragony z błędem. Problem dotyczy urządzeń Delio produkowanych właśnie przez tę firmę. Błąd dotyczył aktualizacji daty, którą nie można było ustawić na 2020 rok.

- Zlokalizowaliśmy problem, rozwiązujemy go od ręki. Kasa jednak musi fizycznie dotrzeć do któregoś z oddziałów firmy - na przykład kurierem. Niestety niemożliwe jest dokonanie naprawy u klienta i konieczna jest interwencja serwisu producenta - mówią przedstawiciele Novitus, która zaznacza, że ponosi wszystkie koszty napraw urządzeń.

- To nieprawda, że można sprawę załatwić od ręki. Ustawiają się gigantyczne kolejki, sprawa zajmie więc nawet tydzień czy dwa. Niektórzy nasi klienci czekać nie mogą, więc po prostu kupują nowe urządzenia - twierdzi z kolei jeden z rozmówców money.pl.