Wigilia 2019. Gdzie kupić opłatek wigilijny? Jakie życzenia składać przy opłatku?

Wigilię, która już 24 grudnia, poprzedzają staranne przygotowania. Jeszcze przed Bożym Narodzeniem pakujemy prezenty, wypiekamy ciasta, a także kupujemy opłatek, którym podzielimy się z bliskimi. Gdzie można go dostać? Jakie życzenia składać, gdy dzielimy się opłatkiem ze swoją rodziną i przyjaciółmi?

Dzielenie się opłatkiem to jedna z wigilijnych tradycji. Jest ono symbolem pojednania i przebaczenia, znakiem przyjaźni i miłości. Dzielenie się opłatkiem to zwyczaj, który ma swoje korzenie w pierwszych wiekach chrześcijaństwa. To zwyczaj praktykowany przez niektórych katolików, znany nie tylko w Polsce, ale także na Słowacji, Litwie, Białorusi, Ukrainie, w Czechach i we Włoszech.

>>> Jak przygotować barszcz wigilijny na zakwasie?

Zobacz wideo

Gdzie kupić opłatek na Wigilię?

Opłatek, czyli biały płatek chlebowy wypiekany z białej mąki i wody bez dodatku drożdży można kupić m.in. w kościele. Wigilijny opłatek można także znaleźć w sklepach z dewocjonaliami i wielu supermarketach, a także w sklepach internetowych. Cena opłatka waha się od złotówki do ok. 10 zł, w zależności od tego, jakiej wielkości paczuszkę wybierzemy. 

Życzenia przy opłatku. Czego życzyć bliskim?

Zwyczaj wymaga, aby podczas łamania się opłatkiem na początku wigilijnej wieczerzy złożyć sobie życzenia. Czego życzyć bliskim przy opłatku? Życzenia świąteczne powinny być szczere i nawiązywać do tego, co ważne w danej chwili dla osoby, z którą łamiemy się opłatkiem. Możemy życzyć jej np. powodzenia w życiu osobistym, awansu, podwyżki, zdrowia czy realizacji jakiegoś zamierzonego celu.

Więcej o: