Boże Narodzenie 2019. Ewangelia na Wigilię - jaką modlitwę odmawiamy przed Wigilią?

Wigilia oraz święta Bożego Narodzenia to nie tylko wydarzenie rodzinne, związane z dawaniem prezentów i czasem spędzanym za stołem. Dla katolików jest to także wydarzenie religijne, do którego trzeba się przygotować.
Zobacz wideo

Na stole w wielu domach obowiązkowo musi znaleźć się miejsce dla Pisma Świętego, które zazwyczaj umiejscawiane jest obok świecy i opłatka. Zgodnie z zaleceniami Kościoła wieczerza wigilijna powinna rozpocząć się od modlitwy.

Boże Narodzenie 2019 - modlitwa wigilijna

Mama, tata lub najstarsza osoba w rodzinie zaczynają Wigilię od słów "W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego, Amen". Następnie zapalana jest świeca na stole, podczas której mówi się: "Światło Chrystusa - Bogu niech będą dzięki". Następnie czytany jest fragment Ewangelii o narodzeniu Pana Jezusa (Łk 2,1-14).

Ewangelia na Wigilię: czytanie z Ewangelii według świętego Łukasza

W owym czasie wyszło rozporządzenie Cezara Augusta, żeby przeprowadzić spis ludności w całym państwie. Pierwszy ten spis odbył się wówczas, gdy wielkorządcą Syrii był Kwiryniusz. Wybierali się więc wszyscy, aby dać się zapisać, każdy do swego miasta. Udał się także Józef z Galilei, z miasta Nazaret, do Judei, do miasta Dawidowego, zwanego Betlejem, ponieważ pochodził z domu i rodu Dawida, żeby się dać zapisać z poślubioną sobie Maryją, która była brzemienna. Kiedy tam przebywali, nadszedł dla Maryi czas rozwiązania. Porodziła swego pierworodnego Syna, owinęła Go w pieluszki i położyła w żłobie, gdyż nie było dla nich miejsca w gospodzie. W tej samej okolicy przebywali w polu pasterze i trzymali straż nocną nad swoją trzodą. Naraz stanął przy nich anioł Pański i chwała Pańska zewsząd ich oświeciła, tak że bardzo się przestraszyli. Lecz anioł rzekł do nich: „Nie bójcie się! Oto zwiastuję wam radość wielką, która będzie udziałem całego narodu: dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz Pan. A to będzie znakiem dla was: znajdziecie Niemowlę owinięte w pieluszki i leżące w żłobie”. I nagle przyłączyło się do anioła mnóstwo zastępów niebieskich, które wielbiły Boga słowami: „Chwała Bogu na wysokościach, a na ziemi pokój ludziom Jego upodobania”.

Czytanie zakończone jest słowami: "Bogu niech będą dzięki". Następnie domownicy mogą przejść do łamania się opłatkiem i składania bożonarodzeniowych życzeń.

Więcej o: