Wigilia 2019. Czy 24 grudnia obowiązuje post? Czy w Wigilię można jeść mięso?

Już 24 grudnia siądziemy przy wigilijnym stole. W większości domów pojawią się na nim potrawy postne. Wiele osób zastanawia się jednak, czy jest to tradycja czy nakaz kościelny? Czy w Wigilię można jeść mięso?
Zobacz wideo

24 grudnia, czyli w wigilię Bożego Narodzenia, wiele osób zachowuje post. Tego dnia je się niewiele i unika się potraw mięsnych. Jest to jednak tradycja i pozostałość po starych przepisach z Kodeksu Prawa Kanonicznego. Współcześnie Kościół nie wymaga od wiernych zachowywania postu w Wigilię i pozwala na jedzenie mięsa w ten wyjątkowy dzień. Złagodzenie przepisów postnych nastąpiło wraz z wprowadzeniem nowego Kodeksu Prawa Kanonicznego, w 1983 roku.

Wigilia 2019. Biskupi zachęcają do zachowania postu, choć nie jest to wymagane

Wstrzemięźliwość i post obowiązują w Środę Popielcową oraz w piątek przed Wielkanocą. W Wigilię nie trzeba pościć i można jeść mięso bez obaw, że jest to grzech. Warto jednak podkreślić, że choć Kościół złagodził przepisy dotyczące postu, w dalszym ciągu zachęca do jego zachowania.

"Zachęcamy, zgodnie z postanowieniem II Polskiego Synodu Plenarnego, do zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w wigilię Bożego Narodzenia, ze względu na wyjątkowy charakter tego dnia w Polsce. Przypominamy też, że wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 14. rok życia" - napisali polscy biskupi w liście pasterskim z 2003 roku, który dotyczył przykazań kościelnych.

Więcej o: