Chanuka 2019. Co to za święto? Kiedy wypada Święto Świateł?

Kiedy chrześcijanie będą świętować Boże Narodzenie 2019, Żydzi będą obchodzić Chanukę, nazywaną też Świętem Poświęcenia lub Świętem Świateł. Co to za święto i jaka jest geneza tej tradycji?

Chanuka jest corocznym świętem żydowskim. To święto ruchome, o radosnym charakterze. Trwa ono osiem dni, począwszy od 25 dnia miesiąca kislew (w kalendarzu gregoriańskim dzień ten wypada w listopadzie albo w grudniu). Upamiętnia ono ponowne poświęcenie Świątyni Jerozolimskiej w roku 165 p.n.e. Najbardziej charakterystycznym zwyczajem związanym z Chanuką jest zapalenie świec lub oliwnych lampek umieszczonych w specjalnym, dziewięcioramiennym świeczniku. 

>>> Opuszczony cmentarz w Otwocku. Przyjeżdżają tu Żydzi z całego świata

Zobacz wideo

Chanuka. Co to za święto? Kiedy wypada Chanuka 2019?

Święto Chanuka związane jest z wydarzeniami, które miały miejsce w Świątyni Jerozolimskiej 25 dnia miesiąca kislew w 165 roku p.n.e. W tym czasie władca Palestyny, Antioch IV, chcąc zmusić Żydów do porzucenia tradycji i wiary, złupił Świątynię, umieścił w niej greckie posągi i ustanowił ją miejscem kultu Zeusa. Działania te były powodem wybuchu powstania Machabeuszów. Trzy lata po zbezczeszczeniu Świątyni Żydzi odzyskali Jerozolimę i ponownie ją poświęcili. Po oczyszczeniu świątyni znaleziono w niej jeden dzban oliwy zabezpieczonej pieczęcią arcykapłana. Taka ilość mogła wystarczyć na utrzymanie płomienia w lampie tylko przez jeden dzień, ale tradycja mówi, że mimo to płonęła ona osiem dni. Ten cud upamiętnia zwyczaj zapalania świec na wspomnianym wcześniej świeczniku. 

W 2019 roku Chanuka obchodzona będzie od 22 do 30 grudnia.

Więcej o: