Pełnia Księżyca - grudzień 2019. Już wkrótce "Pełnia Zimnego Księżyca". Skąd ją obserwować?

Już wkrótce ostatnia pełnia Księżyca w 2019 roku. Kiedy będziemy mogli ją obserwować? Skąd najlepiej widać zjawiska astronomiczne?

Ostatnia pełnia Księżyca w 2019 roku wypadnie 12 grudnia. Będzie widoczna od 15:46 aż do poranka. Grudniowa pełnia Księżyca bywa nazywana Pełnią Zimnego Księżyca albo Księżycem Długich Nocy. Nazwy te związane są z wypadającym w grudniu początkiem astronomicznej zimy i nadchodzącymi wraz z nią mrozami oraz długimi nocami.

>>> Czy jesteśmy gotowi na uderzenie asteroidy?

Zobacz wideo

Pełnia Księżyca - grudzień 2019. Skąd najlepiej oglądać Księżyc w pełni?

Pełnię Księżyca, jak i inne zjawiska atmosferyczne, najlepiej oglądać z dala od miasta. Aby zobaczyć Księżyc w pełnej krasie warto udać się w miejsce, gdzie zanieczyszczenie światłem jest jak najmniejsze. W Polsce jest pięć obszarów ochrony ciemnego nieba. Znajdują się one w Sopotni Wielkiej (woj. śląskie), Palowicach (woj. śląskie), w granicznej części doliny Izery oraz doliny Jizerki na granicy polsko-czeskiej (woj. dolnośląskie), w Bieszczadach (m.in. gminie Lutowiska oraz Cisna w woj. podkarpackim) oraz w gminie Sieraków (woj. wielkopolskie). Są to najlepsze miejsca do oglądania nocnego nieba gołym okiem.

Więcej o: