Nie żyje Adam Słodowy. Autor programów "Zrób to sam" i "Pomysłowy Dobromir" miał 96 lat

Adam Słodowy, znany przede wszystkim z roli prowadzącego programu "Zrób to sam", zmarł w wieku 96 lat. W rozmowie z radiem RMF FM informację o jego śmierci potwierdziła jego żona.

Adam Słodowy urodził się 3 grudnia 1923 w Czarnkowie (woj. wielkopolskie). Był popularyzatorem majsterkowania, autorem i prowadzącym programu telewizyjnego "Zrób to sam", autorem wielu książek i scenariuszy, a także majorem Wojska Polskiego. 

Nie żyje Adam Słodowy. Swoje życie zawodowe związał z pasją majsterkowania

Podczas okupacji niemieckiej w latach 1939–1944 pracował w fabryce. W 1944 zgłosił się na ochotnika do wojska. Gdy II wojna światowa dobiegła końca, był oficerem artylerii w Szczecinie. W latach 1950–1958 wykładał w Oficerskiej Szkole Artylerii Przeciwlotniczej w Koszalinie, a następnie w Wojskowej Akademii Technicznej. Tam uzyskał stopień majora.

Gdy opuścił wojsko, Adam Słodowy poświęcił się pasji majsterkowania. W 1959 roku rozpoczął pracę w telewizji jako konstruktor urządzeń scenotechnicznych. W tym samym roku zaczął prowadzić program "Zrób to sam", który był emitowany w Telewizji Polskiej do 1983 roku. Łącznie powstało 505 odcinków tego programu.

Adam Słodowy był także autorem scenariuszy do serii filmów animowanych dla dzieci ("Pomysłowy Dobromir" i "Pomysłowy wnuczek"), a także filmów "Śrubokręt i spółka" oraz "Dziura w ścianie". Napisał także kilka książek poświęconych majsterkowaniu, m.in. "Lubię majsterkować", "To wcale nie jest trudne" czy "Majsterkowanie dla każdego".

Na wniosek dzieci 21 marca 1974 roku został Kawalerem Orderu Uśmiechu. W roku 1983 dostał nagrodę literacką Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich jako autor najpoczytniejszych książek w bibliotekach publicznych

Więcej o: