Mikołaj obchodzi swoje święto. Dziś Mikołajki, jaka jest jego prawdziwa historia?

6 grudnia wypadają imieniny Mikołaja, w tym tego najbardziej popularnego - świętego Mikołaja z Miry. To właśnie na jego pamiątkę obchodzony jest zwyczaj Mikołajek. Jaka jest prawdziwa historia świętego Mikołaja?
Zobacz wideo

Wizerunek świętego Mikołaja przeszedł długą drogę w świadomości społeczeństwa: od biskupa Miry do grubawego pana w czerwonym stroju, z długą, białą brodą. Dzień imienin Mikołaja, które wypadają 6 grudnia, najbardziej cieszy dzieci, które tego dnia otrzymują drobne prezenty.

Biskup z Miry czy dziadek w czerwonym stroju? Prawdziwa historia świętego Mikołaja

Święty Mikołaj to tak naprawdę Mikołaj z Miry, znany też jako Mikołaj z Bari. Jest świętym kościołów katolickiego i prawosławnego. Według średniowiecznych pism żył na przełomie III i IV wieku i był biskupem Miry, znajdującej się na terenach obecnej Turcji. Mikołaj miał być jedynym dzieckiem pobożnych i bogatych rodziców. Mikołaj nie był jednak obojętny na biedę swoich sąsiadów, dlatego też w nocy chodził i zostawiał przed ich domami biednym. Jedna z legend mówi o tym, jak wrzucał przez okno pieniądze dla ojca, który z biedy musiał sprzedać swoje trzy córki do domu publicznego. Dzięki pieniądzom mógł zebrać je na posag i wydać je za mąż.

Te i inne historie sprawiły, że biskup Mikołaj stał się błogosławionym, a później świętym. O pomoc do niego zwracają się osoby biedne i potrzebujące. Święty Mikołaj jest patronem marynarzy, Rosji oraz pojednania Wschodu i Zachodu. Był też patronem Amsterdamu, skąd najprawdopodobniej wywodzą się obchody Mikołajek - tego dnia dzieci otrzymywały jabłka, orzechy, pierniki i drewniane krzyżyki.

Z biegiem czasu wizerunek świętego Mikołaja zaczął się zmieniać: po raz pierwszy gruby pan z brodą i naręczem prezentów pojawił się jako ilustracja do magazynu "Harper's Weekly", a później też na okładce magazynu "Puck" z 1905 roku. Najbardziej znanym przedstawieniem świętego Mikołaja jest ten wprowadzony przez Coca-Colę: wesoły pan z czerwoną brodą jest zwłaszcza wśród dzieci najbardziej kojarzony ze świętami Bożego Narodzenia.

Więcej o: