Mikołajki 2019. Kiedy wypadają? Co to za święto?

Już w najbliższy piątek, 6 grudnia, obchodzić będziemy Mikołajki. Co to za święto? Kim byl św. Mikołaj?

Mikołajki to polska nazwa święta obchodzonego ku czci św. biskupa Mikołaja z Miry. W Kościołach katolickim i prawosławnym wspomina się go 6 grudnia, choć w Kościele katolickim już tylko w formie tzw. wspomnienia dowolnego. Zwyczaj ten znany jest od stuleci. Wiemy, że już w średniowieczu istniała tradycja rozdawania prezentów dzieciom przez osobę przebraną za św. Mikołaja. Z czasem św. Mikołaj stał się postacią baśniową, a następnie popkulturową, która wręcza prezenty w Boże Narodzenie.

>>> "Klaus" - świąteczny film Netflixa, czyli skąd wziął się Święty Mikołaj?

Zobacz wideo

Kim był św. Mikołaj? W jaki sposób się go przedstawia?

Święty Mikołaj był biskupem Miry (dzisiejsza Turcja).  Według średniowiecznej hagiografii żył na przełomie III i IV wieku. Wsławił się m.in. pomaganiem biednym i potrzebującym. Od IX wieku był czczony zarówno w chrześcijaństwie wschodnim, jak i zachodnim zachodnim jako święty i cudotwórca. Z przekazów historycznych wiemy, że w Konstantynopolu obchodzono święto Mikołaja, które traktowano jako godne przygotowanie do Bożego Narodzenia.

W ikonografii św. Mikołaj przedstawiany jest jako brodaty starzec w czerwonej szacie, z mitrą i pastorałem. Najczęściej w jednej ręce trzyma księgę, a drugą wykonuje gest błogosławieństwa. Popkulturowy wizerunek św. Mikołaja jest nieco inny - to również starzec z brodą, ale jego czerwone ubranie to kubrak, a nie duchowne szaty. Pozbawiony jest też religijnych atrybutów, w zamian za co towarzyszą mu elfy i renifery. 

Więcej o: