Grudzień 2019. Które dni są wolne od pracy, a które od szkoły? Kiedy wypada przerwa świąteczna?

Już niedługo Boże Narodzenie. Z tej okazji dorośli i dzieci będą mieć kilka dni wolnego. Kiedy wypada przerwa świąteczna 2019? Które dni są wolne od pracy, a które od szkoły?

W tym roku święta Bożego Narodzenia wypadają w środku tygodnia. Wigilia, czyli 24 grudnia, to wtorek, a pierwszy i drugi dzień Bożego Narodzenia to środa (25 grudnia) i czwartek (26 grudnia). Czy dni te są dniami wolnymi od pracy i szkoły?

>>> Czy w Wigilię trzeba pościć?

Zobacz wideo

Przerwa świąteczna 2019. Które dni w grudniu są wolne od szkoły?

Z kalendarza roku szkolnego 2019/2020 opublikowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej wynika, że zimowa przerwa świąteczna zaczyna się w poniedziałek 23 grudnia i trwa aż do wtorku 31 grudnia włącznie. Oznacza to, że w dzieci i młodzież szkolna mają wolne zarówno w Wigilię, jak i w dwa dni Bożego Narodzenia, a nawet w Sylwestra.

Które dni w grudniu są wolne od pracy? 

Inaczej sprawa wygląda w przypadku dorosłych. Dniami ustawowo wolnymi od pracy są tylko 25 i 26 grudnia, a więc pierwszy i drugi dzień Bożego Narodzenia, a Wigilia, którą obchodzimy 24 grudnia, nie jest dniem wolnym od zawodowych obowiązków. Osoby, które chcą wydłużyć sobie przerwę świąteczną, muszą wziąć urlop. Biorąc pięć dni wolnego (23, 24, 27, 30 i 31 grudnia), można cieszyć się przerwą świąteczną trwającą 12 dni. Przypomnijmy, że 31 grudnia, czyli Sylwester, również nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Takim dniem jest z kolei Nowy Rok, czyli 1 stycznia.

Więcej o: