Adwent 2019. Co to takiego? Kiedy się zaczyna, a kiedy kończy?

Adwent to okres w liturgii Kościołów chrześcijańskich, który przypomina wiernym o oczekiwaniu na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa. Kiedy zaczyna się i kończy Adwent 2019? Jakie zwyczaje się z nim wiążą?

Adwent 2019 rozpocznie się 1 grudnia i potrwa do zmierzchu 24 grudnia, a więc do Wigilii. Ten czterotygodniowy okres ma przypominać chrześcijanom o oczekiwaniu na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa. W czasie adwentu wypadają cztery niedziele adwentowe, z których pierwsza wyznacza początek roku liturgicznego w Kościołach chrześcijańskich.

>>> Dlaczego Boże Narodzenie obchodzimy akurat 25 grudnia?

Zobacz wideo

Adwent 2019. Jakie zwyczaje i tradycje wiążą się z adwentem?

Z adwentem wiąże się kilka zwyczajów. W tym okresie w Kościele katolickim odprawiane są o świcie msze święte nazywane roratami. Są to nabożeństwa ku czci Maryi Panny, upamiętniające to, że przyjęła nowinę od archanioła Gabriela zwiastującego jej, że zostanie Matką Syna Bożego. 

Podczas adwentu przygotowuje się także wieńce adwentowe z czterema świecami symbolizującymi cztery tygodnie adwentu i używa się kalendarzy adwentowych, które służą do odliczania czasu do Bożego Narodzenia. W niektórych parafiach praktykuje się także przyjmowanie w domu wędrującej figury Matki Boskiej. Kolorem związanym z adwentem jest w Kościele katolickim kolor fioletowy.

Więcej o: