Andrzejki 2019 - kiedy wypadają? Jakie są najbardziej popularne wróżby?

Andrzejki to wieczór, w którym odprawiane są wróżby. Co roku wypadają w wigilię świętego Andrzeja, czyli w noc z 29 na 30 listopada, Pierwsza polska wzmianka na temat obchodów tego święta pochodzi z 1557 roku.
Zobacz wideo

Święty Andrzej jest jednym z dwunastu apostołów, rodzonym bratem świętego Piotra, oraz męczennikiem kościołów katolickiego i prawosławnego. Jest patronem narodów słowiańskich, Szkocji, Grecji, Rosji, Hiszpanii, Niderlandów, Niemiec, Luksemburga oraz kilku włoskich miast. Dodatkowo patronuje małżeństwom, podróżnikom, rycerzom i rybakom. Uznawany jest także za orędownika zakochanych, a do świętego zwracają się osoby mające problemy w kwestiach matrymonialnych.

Andrzejki - kiedy wypadają? Kiedy przeprowadzić wróżby?

Andrzejki wypadają w noc z 29 na 30 listopada. W tym roku jest to więc noc z piątku na sobotę, co dodatkowo zachęca do organizowania andrzejkowych spotkań. Andrzejki są także ostatnim dniem, kiedy można organizować huczne zabawy - potem zaczyna się adwent, czyli przygotowania do świąt Bożego Narodzenia.

Dawniej wróżby andrzejkowe przeprowadzane były w charakterze wyłącznie matrymonialnym i skierowane były tylko dla niezamężnych kobiet. Mężczyźni mogli wróżyć z kolei w katarzynki (obchodzone w nocy z 24 na 25 listopada). Geneza samego wróżenia sięga najprawdopodobniej starożytnej Grecji.

Najbardziej popularne andrzejkowe wróżby związane są z laniem wosku. Gorący wosk przelewany jest przez dziurkę od dużego klucza tak, by wpadł do miski z zimną wodą. Z zastygłego kształtu odgaduje się, jak będzie wyglądało życie miłosne danej panny w nadchodzącym roku. Inną znaną wróżbą jest korzystanie z obierki jabłka. Panna obiera jabłko tak, by skórka była jak najdłuższa - następnie rzuca ją za plecy przez lewe ramię. Litera, w jaką się ułoży ma być pierwszą literą imienia narzeczonego.

Więcej o: