Mikołajki 2019. Kiedy wypadają? Co to za święto?

Już wkrótce będziemy obchodzić Mikołajki 2019. Co to za święto? Skąd się wzięło i w jaki sposób się je obchodzi? Kiedy wypadają Mikołajki? Podpowiadamy.

Mikołajki to polska nazwa święta obchodzonego ku czci świętego Mikołaja, biskupa Miry. W Kościele prawosławnym obchodzone jest ono 6 grudnia, z kolei w Kościele katolickim zniesiono je w 1969 roku i od tamtej pory jest tzw. wspomnieniem dowolnym. Co ciekawe, do XIX wieku dzień św. Mikołaja był w Polsce dniem wolnym od pracy.

>>> "Klaus", czyli skąd wziął się Święty Mikołaj. Zwiastun świątecznego filmu Netflixa

Zobacz wideo

Mikołajki 2019. W jaki sposób obchodzi się to święto?

Współcześnie Mikołajki nie są dniem wolnym, ale mimo to obfitują w wiele przyjemności, a przede wszystkim w prezenty. Tradycją jest, że tego dnia obdarowuje się dzieci różnymi upominkami, np. słodyczami, zabawkami czy książkami. W wielu szkołach, domach kultury i parafiach w dniu 6 grudnia organizuje się liczne wydarzenia, podczas których ktoś przebrany za Mikołaja rozdaje dzieciom prezenty.

Kim był historyczny św. Mikołaj?

Historyczny święty Mikołaj żył na przełomie III i IV wieku. Wsławił się m.in. pomaganiem najuboższym i potrzebującym. Był biskupem Miry, we wschodniej Licji (miejsce to znajduje się dziś w Turcji). Współcześnie baśniowa postać wzorowana na historycznym świętym Mikołaju jest wykorzystywana w kulturze masowej podczas obchodów świąt Bożego Narodzenia. Święty Mikołaj, jakiego znamy, pojawił się w kulturze w XIX wieku. 

Więcej o: