Święty Andrzej jest patronem Szkocji, Grecji, Hiszpanii i Rosji. Jako jeden z dwunastu apostołów, brat świętego Piotra oraz święty kościoła katolickiego i prawosławnego, uznawany jest za jedną z najważniejszych osób w Ewangelii. Święty Andrzej jest także patronem małżeństw, podróżników, rybaków i rycerzy. Zwracają się do niego zakochani, który kierują do niego modlitwy w sprawach matrymonialnych i tych dotyczących potomstwa.
Andrzejki są także rozpoczęciem adwentu, czyli czasu oczekiwania na przyjście na świat Jezusa. Tradycyjnie jest to więc dobra okazja by zorganizować przyjęcie, zanim pochłoną nas przygotowania do świąt Bożego Narodzenia. Chociaż nie jest to wymagane, to jednak Kościół zachęca, by w okresie adwentu nie uczestniczyć w hucznych zabawach.
W tym roku Andrzejki wypadają w weekend w nocy z 29 na 30 listopada. Tego wieczoru przeprowadzane są przede wszystkim wróżby matrymonialne. W dawnych czasach to właśnie młode panny wróżyły w andrzejki, by poznać swoją przyszłość. W tym celu kobiety topiły wosk, który następnie przelewały przez dziurkę od klucza do miski z zimną wodą. Powstały w ten sposób kształt miał być znakiem tego, co czeka nas w nadchodzącym roku.
Inna popularna zabawa andrzejkowa związana jest z butami. Uczestniczki wróżby zdejmują lewy but, a następnie ustawiają go jeden za drugim w kierunku wyjścia. Właścicielka buta, który jako pierwszy przekroczy próg, ma szansę na szybki ślub. Dawniej młode kobiety pościły przez cały dzień (29 listopada) i modliły się do świętego Andrzeja, który w nagrodę miał im ukazać we śnie wizerunek przyszłego ukochanego.