Narodowe 安i皻o Niepodleg這軼i. 11 listopada - jakie wydarzenia upami皻nia 安i皻o Niepodleg這軼i?

安i皻o Niepodleg這軼i wypada ju w poniedzia貫k 11 listopada. Tego dnia w wielumiastachw Polsce odbywa si b璠 uroczysto軼i upami皻niaj帷e odzyskanie przez Polsk niepodleg這軼i po 123 latach zabor闚.
Zobacz wideo

Święto Niepodległości jest 鈍i皻em państwowym, którego data wypada 11 listopada. Święto to zostało ustanowione na pamiątkę wydarzeń sprzed 101 lat, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości, po trwającym 123 lata okresie zaborów.

Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada - tego dnia w 1918 roku Józef Piłsudski przejął władzę w Polsce

W 1918 roku I wojna światowa zaczęła zmierzać ku końcowi. Słabnące armie Niemiec i Austro-Węgier nie wytrzymywały w starciach z frontem zachodnim, gdzie przeważały wojska amerykańskie, brytyjskie i francuskie. Wcześniej z wojny wycofała się Rosja, która musiała mierzyć się z problemami wewnętrznymi - wojną domową i rewolucją.

7 października 1918 roku niepodległość Polski zostaje proklamowana przez Radę Regencyjną, czyli organ administracyjny stworzony przez niemieckiego okupanta. Jednak to dopiero 10 listopada 1918 roku do Polski wraca Józef Piłsudski, który jako dowódca I Brygady Legionów Polskich, został zatrzymany w niemieckim więzieniu.

To właśnie Piłsudskiemu Rada Regencyjna przekazała 11 listopada 1918 roku dowództwo naczelne nad polskim wojskiem. Dzie ten później uznany był za oficjalną datę odzyskania przez Polskę niepodległości. Święto Niepodległości ogłoszone zostało jako święto państwowe dopiero w 1937 roku.

11 listopada jest dniem ustawowo wolnym od pracy. W ramach obchodów organizowane są między innymi biegi niepodległości, pikniki wojskowe, inscenizacje historyczne oraz pochody. Główne państwowe uroczystości odbywają się w Warszawie przez Grobem Nieznanego Żołnierza na placu marszałka Józefa Piłsudskiego.

Wi璚ej o: