Andrzejki 2019. Co to za święto? Kiedy wypada?

Andrzejki to wieczór wróżb, obchodzony w Polsce od stuleci. Kiedy obchodzimy Andrzejki? Czy zabawy andrzejkowe zawsze traktowane były z przymróżeniem oka? Podpowiadamy.

Andrzejki wypadają w wigilię świętego Andrzeja, patrona  Szkocji, Grecji i RosjiŚwięto liturgiczne upamiętniające Andrzeja Apostoła jest obchodzone w Kościele katolickim 30 listopada, co oznacza, że wieczór wróżb przypada na noc z 29 na 30 listopada. To ostatnia okazja do organizacji hucznych imprez przed rozpoczynającym się adwentem.

>>> Wybierasz się na wieczór wróżb? Zobacz, jak pomalować się czarująco

Zobacz wideo

Andrzejki - zwyczaj wróżenia wielokrotnie zmieniał swój charakter

Andrzejki, czyli wieczór wróżb, to zwyczaj znany co najmniej od XVI wieku. To właśnie z tego okresu pochodzi pierwsza polska literacka wzmianka o zabawach organizowanych w wigilię świętego Andrzeja. Ze starych źródeł dowiadujemy się, że wróżby andrzejkowe były niegdyś zarezerwowane dla niezamężnych kobiet i miały charakter matrymonialny. Do wróżb tych podchodzono z powagą i odprawiano je indywidualnie. Z czasem Andrzejki zmieniły swój charakter i stały się zwyczajem dla panien na wydaniu. Współcześnie znane są w formie niezobowiązującej zabawy, w której mogą brać udział zarówno kobiety, jak i mężczyźni.

Więcej o: