Halloween 2019. Co to za święto? Czym jest "cukierek albo psikus"?

31 października, czyli już dzisiaj, wypada Halloween. Święto to obchodzone jest przede wszystkim w USA, Kanadzie i na Wyspach Brytyjskich, ale jest coraz popularniejsze także w Polsce. Skąd wzięło się to święto? Jakie zwyczaje się z nim wiążą?
Zobacz wideo

Halloween to święto związane z pamięcią o zmarłych. Powszechnie uważa się, że wiele tradycji Halloween wywodzi się ze starożytnych celtyckich festiwali żniwnych, zwłaszcza z gaelickiego festiwalu Samhain. Zwyczaje te miały zostać z czasem schrystianizowane i przekształcić się w święto upamiętniające świętych i zmarłych.

Skąd wzięło się słowo "Halloween"? Co ono oznacza?

Słowo Halloween ma chrześcijańskie korzenie i pochodzi z XVIII wieku. Odnotowane w 1745 roku słowo "Hallowe'en" oznaczało "wieczór świętych". Zostało ono utworzone od szkockich słów "All Hallows' Eve", oznaczających wigilię Wszystkich Świętych. Z czasem wyraz ten ewoluował, skracając się do wersji, którą znamy dziś - Halloween.

Zwyczaje na Halloween. Co to jest "cukierek albo psikus"?

Halloween jest popularne w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii i Irlandii. Święto to celebruje się m.in. poprzez dział w imprezach kostiumowych, rzeźbienie dyń w latarnie, zapalanie ognisk, wróżenie czy oglądanie horrorów. Z Halloween związany jest także zwyczaj znany jako "cukierek albo psikus". Polega on na chodzeniu w przebraniu od domu do domu i proszeniu o cukierki lub inne nagrody słowami "cukierek albo psikus". Osoby, które nie podarują domokrążcom cukierków, mogą spodziewać się, że wkrótce spłatają im jakiś psikus. W zabawie tej biorą udział przede wszystkim dzieci.

Więcej o: