Czy 1 listopada idzie się do Kościoła? Czy we Wszystkich Świętych obowiązuje post?

Wszystkich Świętych to dzień ustawowo wolny od pracy, czyli tego dnia trzeba liczyć się z zamkniętymi sklepami. Czy tego dnia wierni muszą uczestniczyć we mszy świętej?
Zobacz wideo

Wszystkich Świętych to dzień, w którym Polacy odwiedzają groby swoich bliskich i zapalają znicze. Wizyty na cmentarzu składają wtedy nie tylko wierni, ale też osoby niewierzące. Czy katolików obowiązują tego dnia dodatkowe nakazy?

Wszystkich Świętych - czy 1 listopada wierni muszą iść do Kościoła?

Dzień Wszystkich Świętych, zgodnie z doktryną katolicką, jest uroczystością nakazaną. Oznacza to, że na osobach wierzących spoczywa wtedy obowiązek uczestniczenia we mszy świętej. 1 listopada katolicy muszą wziąć udział w liturgii - inaczej traktowane jest to jako grzech, z którego trzeba się wyspowiadać. Tego dnia w Kościele odprawiane są dodatkowe msze, więc zazwyczaj udaje się pogodzić wizytę w Kościele z pójściem na cmentarz. Obowiązek taki nie obejmuje wiernych 2 listopada w Zaduszki.

Wszystkich Świętych - czy 1 listopada wypada post?

Zgodnie z tradycją we wszystkie piątki wierni powinni ograniczyć spożywanie potraw mięsnych. Jednak w  związku z wypadającym w piątek dniem Wszystkich Świętych tego dnia post nie będzie obowiązywać. Związane jest to z zasadą, że w liturgiczne uroczystości wypadające w piątki nie ma wybogu przestrzegania postu.

Więcej o: