Zaduszki 2 listopada - co to za święto i czym się różni od dnia Wszystkich Świętych?
Wszystkich Świętych to święto o ponad tysiącletniej tradycji. W VIII wieku papież Grzegorz III zadecydował, że należy uczcić pamięć nie tylko męczenników, ale wszystkich tych, którzy dostali się do nieba. Od 935 roku święto to wypada zawsze 1 listopada. Tego dnia wierni wspominają w kościołach osoby święte oraz udają się na cmentarze, by zapalić znicze zmarłym członkom rodziny.
2 listopada wypada Dzień Zaduszny - czym różni się od Wszystkich Świętych
Dzień Zaduszny nazywany jest także Wspomnieniem Wszystkich Wiernych Zmarłych. 2 listopada odprawiane są modlitwy za dusze zmarłych. W Kościele odprawia się wtedy modlitwy w intencji zmarłych, którzy pokutują za grzechy. Święto to zaczęło powszechnie obowiązywać w Kościele dopiero w XIII wieku. Zaduszki miały być alternatywą do pogańskich świąt zmarłych obchodzonych na przełomie października i listopada.
W czasie Zaduszek obchodzono tradycję opisaną w "Dziadach" Adama Mickiewicza. Zgodnie z tzw. Dziadami Jesiennymi w nocy z 1 na 2 listopada chłopi otwierali drzwi domów oraz zostawiali przygotowaną wódkę, kutię i chleb, by duchy ich bliskich mogły się nasycić. Przed złymi duchami mieszkańców miały chronić ogniska rozpalane na rozstajach dróg i cmentarzach, a zwłaszcza przy grobach samobójców.
2 listopada nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy jak Wszystkich Świętych. Tego dnia będziemy mogli zrobić zakupy, chociaż niektóre punkty mogą być wtedy zamknięte - w niedzielę 3 listopada wypada również zakaz handlu, dlatego część właścicieli sklepów decyduje się wykorzystać długi weekend na odpoczynek lub wyjazd w rodzinne strony.