Halloween 2019 - kiedy wypada? Skąd wywodzi się zwyczaj zabawy cukierek albo psikus?

Halloween to amerykańskie święto, które zyskuje coraz więcej sympatyków na całym świecie. Także w Polsce coraz więcej imprez oraz zabaw w tym terminie powiązanych jest ze zwyczajami święta Halloween. Jak obchodzimy to święto i czym jest tradycyjna zabawa "cukierek albo psikus"?
Zobacz wideo

Halloween to święto odnoszące się do wypadającego na początku listopada święta zmarłych. W Halloween zarówno dzieci, jak i dorośli uczestniczą w imprezach, podczas których przebierają się za duchy, wampiry czy czarownice. Kiedy wypada Halloween i jak się obchodzi to święto?

Halloween 2019 - kiedy wypada to święto?

Święto Halloween wypada w czwartek 31 października, czyli przed dniem Wszystkich Świętych, który w Polsce jest ustawowo wolny od pracy. Najprawdopodobniej nazwa Halloween jest skrótem od "All Hallows' Eve" co oznacza wigilię Wszystkich Świętych.

Halloween 2019: najbardziej popularne zwyczaje związane z Halloween

Zwyczaj obchodzenia Halloween wywodzi się w Stanach Zjednoczonych, ale bardzo popularne jest także w Kanadzie, Irlandii czy Wielkiej Brytanii. W Polsce Halloween po raz pierwszy pojawiło się w latach 90.

Geneza święta do tej pory nie jest znana, jednak większość historyków uważa, że zwyczaje halloween'owe zaczerpnięte zostały z pogańskich świąt końca jesieni i początku zimy. W krajach nordyckich wierzono, że w tym czasie świat żywych i umarłych się przenika, a duchy zaczynają nawiedzać ludzi. Aby je odgonić palono ogniska i przebierano się w maski. Podobnie obchodzony jest najbardziej popularny zwyczaj w czasie Halloween czyli zabawa cukierek albo psikus. Dzieci przebrane w stroje duchów, wampirów lub swoich ulubionych postaci odwiedzają mieszkania i domy, w zamian otrzymując cukierki. Jeśli nie otrzymają poczęstunku, to mogą sprawić takiej osobie psikus.

Więcej o: