Czy we Wszystkich Świętych 1 listopada i Zaduszki obowiązuje post?

Czy we Wszystkich Świętych i Zaduszki obowiązuje post? Czy 1 i 2 listopada powinniśmy się powstrzymywać od jedzenia mięsa lub ograniczać liczbę spożywanych posiłków? Podpowiadamy.
Zobacz wideo

Czy 1 listopada obowiązuje post? Przepisy kościelne mówią, że nie. Choć we wszystkie piątki w roku wierni Kościoła katolickiego powinni zachowywać wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych (to tzw. post jakościowy), to w uroczystość Wszystkich Świętych są z tego obowiązku zwolnieni. Dzieje się tak ze względu na przepis, który mówi, że post nie obowiązuje w te piątki, w które wypada jakaś liturgiczna uroczystość. Zaduszki również nie są dniem postnym. Wstrzymywanie się od spożywania posiłków nie jest konieczne.

Czy we Wszystkich Świętych 1 listopada i Zaduszki obowiązuje post? Kiedy obowiązuje post?

Przypomnijmy, że ścisły post obowiązuje w Kościele katolickim w Środę Popielcową  oraz w Wielki Piątek. Post ten polega na powstrzymywaniu się od spożywania mięsa i pokarmów mięsnych oraz ograniczeniu posiłków. Obowiązuje on wszystkich wiernych od 18. do 60. roku życia. Post jakościowy obowiązuje z kolei we wszystkie piątki w roku, z wyjątkiem tych o randze uroczystości. 

Więcej o: