Kiedy Black Friday? Co oznacza ten termin? "Święto promocji" już wkrótce

Black Friday to dzień, w czasie którego w wielu sklepach organizowane są liczne promocje i obniżki, sięgające nawet kilkudziesięciu procent. Rozpoczyna on sezon zakupów przedświątecznych, a dla wielu osób jest świętem samym w sobie. Kiedy wypada Black Friday?
Zobacz wideo

Black Friday (pol. Czarny Piątek) wypada w piątek po Dniu Dziękczynienia. To z kolei obchodzone jest co roku w czwarty czwartek listopada. Oznacza to że Black Friday 2019 wypadnie 29 listopada, za nieco ponad miesiąc.

Black Friday. Co to za dzień? Skąd wzięła się ta nazwa? 

Black Friday to prawdziwe święto dla miłośników zakupów. Tego dnia wiele sklepów otwartych jest dłużej niż zazwyczaj, a na półkach sklepowych, portalach aukcyjnych i internetowych witrynach handlowych można znaleźć liczne przeceny i promocje. Black Friday jest popularny przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych, ale od kilku lat obniżki z okazji Czarnego Piątku organizują także sklepy w Polsce. Wspomniane promocje są dla wielu osób okazją, żeby kupić bliskim (a także sobie) wymarzone prezenty na Boże Narodzenie w bardzo atrakcyjnych cenach

Mówi się, że nazwa Black Friday została wymyślona przez departament policji miasta Filadelfia. Policjanci mieli używać tego terminu dla określenia chaosu wywoływanego przez sklepowe promocje. W czasie Black Friday w Filadelfii (ale nie tylko tam) niejednokrotnie zdarzały się kradzieże, akty agresji, a nawet wypadki samochodowe. Podobne przypadki odnotowywane są co roku, również w Polsce. 

Więcej o: