Andrzejki obchodzone są w wigilię św. Andrzeja, czyli w nocy z 29 na 30 listopada. Czas ten jest okazją do organizacji ostatnich hucznych zabaw i imprez przed rozpoczynającym się adwentem, czyli czterotygodniowym okresem przed Bożym Narodzeniem. Adwent to czas refleksji, pokuty oraz radosnych przygotowań do Świąt, przypominający o oczekiwaniu na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa.
Andrzejki to nie tylko czas, który kończy i zaczyna rok liturgiczny w kościele katolickim, ale także wieczór wróżb. Zwyczaj wróżenia w noc św. Andrzeja znany jest w Polsce przynajmniej od XVI wieku - z tego okresu pochodzi pierwsza literacka wzmianka o Andrzejkach (pióra Marcina Bielskiego). Niegdyś wróżby andrzejkowe były zarezerwowane wyłącznie dla niezamężnych dziewcząt i miały charakter matrymonialny. Dziś w Andrzejki mogą wróżyć wszyscy, a wynik wróżb traktowany jest z przymrużeniem oka.
Przypomnijmy, że święty Andrzej jest patronem wielu ludzi i państw. Patronuje on m.in. Szkocji, Grecji i Rosji, ale także małżeństwom, podróżującym, rybakom i rzeźnikom. Do św. Andrzeja zwracają się także zakochani. Wierzy się, że św. Andrzej wspomaga w sprawach matrymonialnych i wypraszaniu potomstwa.