Kim jest Iwona Śledzińska-Katarasińska? Posłanka PO może zostać marszałkiem seniorem

Wszystko wskazuje na to, że marszałkiem seniorem Sejmu nie zostanie Janusz Korwin-Mikke. Rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy Błażej Spychalski poinformował, że najprawdopodobniej funkcję tę obejmie Iwona Śledzińska-Katarasińska. Kim ona jest?
Zobacz wideo

Iwona Śledzińska-Katarasińska urodziła się 3 stycznia 1941 w Komornikach. Jest dziennikarką i posłanką. Zasiadała w Sejmie wszystkich ośmiu kadencji. W wyniku wyborów parlamentarnych 2019 po raz kolejny otrzymała mandat poselski. 

Iwona Śledzińska-Katarasińska - jedyna posłanka, która zasiada w Sejmie od 1991 roku

Iwona Śledzińska-Katarasińska ukończyła studia na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego. W latach 1972–1981 należała do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, jednak w latach 80. wystąpiła z niej i zaczęła działać w opozycji. W 1990 wstąpiła do Ruchu Obywatelskiego Akcji Demokratycznej, w późniejszych latach należała także do Unii Demokratycznej i Unii Wolności. W 2001 roku dołączyła do Platformy Obywatelskiej. 

W 1991 po raz pierwszy uzyskała mandat posłanki na Sejm. Kandydowała wówczas z listy Unii Demokratycznej. Z powodzeniem starała się o reelekcję w wyborach w 1993 i w 1997 roku. Od wyborów parlamentarnych w 2001 roku startowała z list Platformy Obywatelskiej. W 2015, gdy została wybrana do Sejmu po raz ósmy, została jedynym parlamentarzystą sprawującym mandat nieprzerwanie od 1991 roku.

Jako dziennikarka pracowała m.in. w „Dzienniku Łódzkim” oraz „Głosie Robotniczym". W 1989 roku, jako pierwszy redaktor naczelny, tworzyła łódzki dodatek „Gazety Wyborczej”.

Janusz Korwin-Mikke nie zostanie marszałkiem seniorem? "Prezydent sobie wybiera, kto jest właściwy"

Przez pewien czas media spekulowały, że marszałkiem seniorem nowej kadencji zostanie lider Konfederacji Janusz Korwin-Mikke. Sam stwierdził jednak, że są małe szanse na to, aby otrzymał ten tytuł. "Najprawdopodobniej nim nie zostanę (marszałkiem seniorem – red.), ponieważ okazało się, że to nie jest automat, jak jest w normalnym państwie, tylko tutaj pan prezydent sobie wybiera, kto jest właściwy" - napisał Janusz Korwin-Mikke na Facebooku. Trzeba jednak zauważyć, że Iwona Śledzińska-Katarasińska jest od niego starsza. Janusz Korwin-Mikke urodził się w 1942 roku, a Iwona Śledzińska-Katarasińska w roku 1941. 

Dodajmy, że marszałkiem seniorem Senatu zostanie senator Barbara Borys-Damięcka. W rozmowie z RMF FM Błażej Spychalski przyznał, że "pierwszy raz w historii może zdarzyć się tak, że dwie kobiety będą marszałkami seniorami". Co ciekawe, obie panie należą do opozycji. 

Pierwsze posiedzenie Sejmu i Senatu odbędzie się 12 listopada.

Więcej o: