Co to jest brexit? Kiedy Wielka Brytania wyjdzie z Unii Europejskiej?

Co to jest brexit? Kiedy nastąpi? Historia wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej jest niezwykle zawiła, ale premier Zjednoczonego Królestwa ogłosił, że obie strony doszły do porozumienia, a brexit niebawem stanie się faktem.
Zobacz wideo

Termin "brexit" oznacza wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Słowo to powstało z połączenia części dwóch angielskich słów - "british" czyli "brytyjski" oraz "exit" czyli "wyjście". Pierwotnie wyjście Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej miało nastąpić 29 marca 2019 roku. Na chwilę obecną termin brexitu wyznaczony został na 31 października 2019 roku.

Co to jest Brexit, czyli wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Kiedy nastąpi?

Proces wychodzenia Wielkiej Brytanii ze struktur unijnych zapoczątkowało referendum przeprowadzone w czerwcu 2016 roku. Pytanie referendalne brzmiało: "Czy Wielka Brytania powinna pozostać członkiem Unii Europejskiej czy wyjść z Unii Europejskiej?". 51,89 proc. głosujących opowiedziało się za opuszczeniem wspólnoty. Frekwencja w tym głosowaniu wyniosła 72,2 proc.

Jeszcze w tym samym roku Wielka Brytania ogłosiła, że uruchamia tzw. artykuł 50 prawa unijnego i rozpoczyna proces występowania z Unii Europejskiej. Po kilku rundach negocjacji UE i Wielka Brytania stworzyły umowę zawierającą szczegóły brexitu. Ta jednak nie została przyjęta przez brytyjską Izbę Gmin. Wobec perspektywy opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię bez porozumienia, 19 grudnia 2018 Komisja Europejska przyjęła plan działania awaryjnego, a 10 kwietnia 2019 państwa wspólnoty zgodziły się na przedłużenie brexitu do 31 października.

Na chwilę obecną nie wiadomo, kiedy i na jakich warunkach Wielka Brytania wyjdzie z Unii Europejskiej. Premier Boris Johnson ogłosił 17 października, że jest porozumienie, które pozwoli dokończyć brexit. Wciąż jeszcze musi je zatwierdzić brytyjski parlament. To ma się wydarzyć w sobotę 19 października. 

Więcej o: