Halloween wypada tuż przed dniem Wszystkich Świętych. Obchodzone jest 31 października, który w tym roku przypada w czwartek. Z tego powodu większość zabaw organizowanych w ramach święta Halloween przesuwanych jest na piątek 25 października.
Halloween to zwyczaj powstały w Stanach Zjednoczonych, jednak obchodzony jest także w wielu innych krajach na świecie. Najhuczniej obchodzone jest w USA, Kanadzie, Irlandii i Wielkiej Brytanii. Chociaż nie jest to święto urzędowe, to cieszy się największą popularnością w tych krajach zaraz po Bożym Narodzeniu. W Polsce pierwsze Halloween obchodzono w latach 90.
Dokładna geneza pojawienia się tego zwyczaju nie jest znana. Najprawdopodobniej wywodzi się z obchodzonego w północnej Europie święta końca jesieni i początku zimy. Obchodzone ono było m.in.w Irlandii jaka Samhain, Walii - Nos Galan Gaeaf, Anglii - Blodmonath oraz w krajach nordyckich. Kapłani celtyccy wierzyli, że tego dnia zacierała się granica między światem żywych i umarłych, dlatego duchom łatwiej było przedostać się do świata ludzi. Tego dnia ludzie palili ogniska i zakładali maski, aby odstraszyć złe duchy. Pod wpływem chrześcijaństwa zwyczaj ten zaczął zanikać, zwłaszcza po ustanowieniu uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego.
W Halloween młodzież często odwiedza tzw. straszne farmy, gdzie tworzone są scenerie wyglądające jak plany z filmów grozy. Najbardziej popularną tradycją jest cukierek albo psikus. Przebrane w stroje duchów dzieci odwiedzają okoliczne domy i otrzymują cukierki. Jeśli nie dostaną słodkiego poczęstunku, mogą tej osobie sprawić psikus. Halloween, którego tradycje sięgają pogańskich obrzędów, krytykowane jest przez kościoły rzymskokatolicki, prawosławny, episkopalny, luterański oraz protestancki. W kontrze do święta duchów w Polsce organizowane są "Korowody Świętych".