Wszystkich Świętych 2019. Czy 1 listopada to dzień wolny od pracy?

1 listopada obchodzimy Wszystkich Świętych - uroczystość, w czasie której odwiedzamy groby bliskich, zapalamy na nich znicze i modlimy się za dusze zmarłych. W tym roku uroczystość Wszystkich Świętych wypada w piątek. Czy jest to dzień wolny od pracy?
Zobacz wideo

1 listopada to dzień ustawowo wolny od pracy. Oznacza to, że tego dnia zamknięte będą nie tylko sklepy, ale także urzędy, punkty usługowo-handlowe oraz szkoły. Tego dnia wolne mają zarówno dorośli, jak i dzieci, a w żadnej placówce oświatowej nie będą odbywać się zajęcia lekcyjne. 2 listopada, czyli Zaduszki, nie jest dniem wolnym od pracy, jednak w tym roku dzień ten wypada w sobotę, co dla wielu osób oznacza przerwę w wykonywaniu zawodowych obowiązków.

Przypomnijmy, że w tym roku będą jeszcze cztery dni ustawowo wolne od pracy:

  • 1 listopada, czyli Wszystkich Świętych,
  • 11 listopada - Święto Niepodległości,
  • 25 grudnia - pierwszy dzień Bożego Narodzenia,
  • 26 grudnia - drugi dzień Bożego Narodzenia.

1 listopada. Czy we Wszystkich Świętych trzeba iść o kościoła?

1 listopada, czyli Wszystkich Świętych, to dla wiernych kościoła katolickiego tzw. święto nakazane. Oznacza to, że tego dnia zobowiązani są oni do uczestnictwa we mszy świętej. Takimi świętami są także pierwszy dzień Bożego Narodzenia (25 grudnia), uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki (1 stycznia), Trzech Króli (6 stycznia), Wielkanoc, Wniebowstąpienie Pańskie, Boże Ciało i Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia). 

Więcej o: