Dzień Edukacji Narodowej. Google Doodle świętuje Dzień Nauczyciela

Dzień Edukacji Narodowej. Najpopularniejsza wyszukiwarka internetowa zmieniła dziś logo na animowaną grafikę przedstawiającą ośmiornicę-nauczyciela. To wyjątkowe Google Doodle powstało z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Co to za święto?
Zobacz wideo

Dzień Edukacji Narodowej nazywany jest także Dniem Nauczyciela. Święto to obchodzimy co roku w dniu 14 października, w rocznicę utworzenia Komisji Edukacji Narodowej. Instytucja ta powstała w 1773 roku z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Komisja Edukacji Narodowej była zarazem pierwszą w Polsce, jak i w całej Europie władzą oświatową o charakterze współczesnego ministerstwa edukacji.

Dzień Edukacji Narodowej 2019. Jak obchodzony jest Dzień Nauczyciela?

Dzień Edukacji Narodowej to święto polskie, choć mające swoje odpowiedniki w innych krajach. Przyjęło się, że tego dnia w szkołach organizowane są oficjalne apele, a uczniowie składają swoim nauczycielom życzenia i wręczają im różnego rodzaju prezenty. Dzień Edukacji Narodowej to także okazja, aby nagrodzić najwybitniejszych nauczycieli w Polsce - Minister Edukacji Narodowej wręcza nauczycielom złote, srebrne i brązowe Krzyże Zasługi, medale Komisji Edukacji Narodowej oraz nagrody Ministra Edukacji Narodowej za osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze. Odznaczenia i wyróżnienia wręczają nauczycielom także przedstawiciele władz samorządowych, kuratoria oświatowe oraz dyrektorzy szkół.

Więcej o: