Pokojowa Nagroda Nobla przyznana. Laureatem premier Etiopii Abiy Ahmed. Kim jest?

Laureatem Pokojowej Nagrody Nobla został premier Etiopii Abiy Ahmed. Polityk został wyróżniony za działania prowadzące do pokoju z Erytreą.

Norweski Komitet Noblowski przyznał w piątek 11 października Pokojową Nagrodę Nobla za 2019 rok etiopskiemu premierowi Abiy Ahmedowi. Polityk wyróżniony został "za wysiłki na na rzecz pokoju i współpracy międzynarodowej oraz za zdecydowaną inicjatywę rozwiązania konfliktu granicznego z sąsiednią Erytreą".

Abiy Ahmed z Pokojową Nagrodą Nobla - kim jest polityk?

Podczas konferencji rzecznik Norweskiego Komitetu Noblowskiego przyznał, że nagroda jest przejawem uznania dla pracy polityka oraz wyrazem nadziei, na kontynuowanie demokratycznych zmian. - Uznaliśmy jego zamiar przeprowadzenia demokratycznych wyborów w przyszłym roku, z pewnością wiele już osiągnięto w reformowaniu Etiopii w kierunku demokracji, ale kraj ten czeka jeszcze długa droga. Rzym nie powstał w ciągu jednego dnia, a pokój i rozwój demokratyczny nie zostaną osiągnięte w krótkim czasie - podsumowano. 

Jak podaje "The Guardian" od momentu przejęcia władzy w październiku 2018 roku Abiy Ahmed był zdecydowanym orędownikiem zwiększenia roli kobiet w polityce. Jako premier nowego rządu na połowę z 20 stanowisk ministrów mianował właśnie kobiety. Jedną z nich jest także pierwsza minister obrony narodowej Etiopii. Po objęciu stanowiska premiera postanowił uwolnić część więźniów politycznych. Rozpoczął także proces liberalizacji gospodarki.

Abiy Ahmed zdecydowanie dążył do zakończenia trwającego 20-lat konfliktu Etiopii z Erytreą. - W Etiopii dzieje się coś niezwykłego. Za nowego premiera Abiya Ahmeda autorytaryzm i brutalność państwa wydają się ustępować miejsca demokracji. Kraj, który rozpoczął rok okaleczony przez antyrządowe protesty, jest obecnie chwalony za wzór dla regionu. Jedną z najbardziej autokratycznych partii rządzących w Afryce , Etiopski Ludowo-Rewolucyjny Front Demokratyczny (EPRDF), kieruje dziś człowiek, który wyznaje głęboką wiarę w wolność słowa - tak o premierze Etiopii pisali w 2018 roku dziennikarze "The Guardian".

Od objęcia władzy w Etiopii panuje nawet "Abiymania", a sam premier uznawany jest przez niektórych jego zwolenników za proroka. Wizerunki premiera pojawiają się wszędzie - na koszulkach, książkach czy plakatach.

Więcej o:
Komentarze (1)
Pokojowa Nagroda Nobla przyznana. Laureatem premier Etiopii Abiy Ahmed. Kim jest?
Zaloguj się
  • antoszek22

    Oceniono 1 raz -1

    kuchenną nagrodę Nobla powinien dostać nasz prawicowy kandydat Kuchciński na posła z ziemi podkarpackiej a więc tej ziemi , za sfałszowanie uchwały o wyborze kuchennego odkrycia Kaczyńskiego na sędziego TK
    W uchwale o wyborze Przyłębskiej wybranej głosami PIS 2 grudnia 2015 wpisał ustawę nowelizującą , która weszła 5 dni po rozpoczęciu procedury wyboru i głosowaniu w sejmie .

    To byłby znaczący polski wkład w kuchenną literaturę science fiction .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX