Olga Tokarczuk z literacką Nagrodą Nobla. Jakie książki przeczytać w pierwszej kolejności?

Olga Tokarczuk jest drugą Polką, której udało się zdobyć literacką Nagrodę Nobla. Wydawcy przygotowują się na zwiększone zainteresowanie książkami tej autorki, dlatego w najbliższym czasie planowane będą dodruki. Jakie książki Olgi Tokarczuk warto przeczytać w pierwszej kolejności?
Zobacz wideo

Olga Tokarczuk została wyróżniona literacką Nagrodą Nobla za 2018 rok. Polska autorka została doceniona za "narracyjną wyobraźnię, która wraz z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic, jako formę życia" - takie uzasadnienie pojawiło się na stronie Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk.

Olga Tokarczuk laurearką Nagrody Nobla. Jakie książki warto przeczytać?

Wydawcy spodziewają się zwiększonego zainteresowania publikacjami Olgi Tokarczuk. Z tego powodu konieczny będzie dodatkowy nakład najważniejszych książek pisarki. "Bieguni", wyróżniona Nagrodą Nobla oraz nagrodą Bookera, była najchętniej wybieraną książką w 2018 roku w Empiku. To właśnie po tę książkę warto sięgnąć w pierwszej kolejności. - To róg obfitości wypełniony zachwytami. Ta książka jest pełna energii, błyskotliwa, dowcipna, całkowicie wciągająca - tak właśnie opisała wyróżnioną publikację przewodnicząca jury noblowskiego Lisa Appignanesi. Tytuł książki nawiązuje do prawosławnych starowierców, według których diabłu można przeciwstawić się tylko wtedy, kiedy jest się w ruchu. Książka opowiada o tym, dlaczego podróżujemy, żyjemy w biegu i do czego nas to doprowadza.

Książka "Prowadź swój pług przez kości umarłych" to utwór, na podstawie którego powstał film "Pokot" Agnieszki Holland. Publikacja nominowana była również do nagrody Man Booker w 2019 roku. Książka opowiada historię Janiny Duszejko, która mieszka w Kotlinie Kłodzkiej. Miłośniczka astrologii i zwierząt w wolnej chwili dogląda domów nieobecnych sąsiadów. Przez tę spokojną okolice przechodzi fala morderstw, której ofiarami padają myśliwi - w pierwszej kolejności to właśnie zwierzęta uznawane są za sprawców tych zabójstw.

Kolejną publikacją Olgi Tokarczuk polecaną przez krytyków są "Księgi Jakubowe". Opisany jest w nich świat Rzeczpospolitej Obojga Narodów i pogranicza różnych kultur. Pisarka zabiera swoich czytelników w podróż przez siedem granic, pięć języków i trzy duże religie. Książka ta uhonorowana została nagrodą "Nike". Olga Tokarczuk pisała ją przez siedem lat.

Więcej o: