Olga Tokarczuk z literacką Nagrodą Nobla. Szwedzka Akademia doceniła powieść "Bieguni"

Pisarka Olga Tokarczuk otrzymała literacką Nagrodę Nobla za 2018 rok. Jury Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk przyznało jej to wyróżnienie za powieść "Bieguni".
Zobacz wideo

Literacka Nagroda Nobla za 2018 roku została przyznana z opóźnieniem. Przyczyną był skandal obyczajowy jaki miał miejsce w składzie wybierającym laureatów Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk. Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury za 2019 roku otrzymał z kolei Austriak Peter Handke.

Olga Tokarczuk z literacką Nagrodą Nobla

Olga Tokarczuk od początku wymieniana była jako jedna z faworytek do tej nagrody. Pisarka jest jedną z najbardziej poczytnych autorek w Polsce. Doceniana jest również za granicą - za powieść "Bieguni" została wyróżniona nagrodą The Man Booker International Prize 2018. Za tę samą książkę otrzymała również literacką Nagrodę Nobla.

Literackiego Nobla otrzymało w sumie 114 osób. Do tej pory nagrodę tę przyznano czwórce Polaków - Henrykowi Sienkiewiczowi, Władysławowi Reymontowi, Czesławowi Miłoszowi i Wisławie Szymborskiej.
Olga Tokarczuk jest autorką następujących powieści: "Lalka i perła", "Gra na wielu bębenkach", "Bieguni", "Księgi Jakubowe", "Zgubiona dusza", "Prowadź swój pług przez kości umarłych" czy "Opowiadania bizarne".

Więcej o:
Komentarze (3)
Olga Tokarczuk z literacką Nagrodą Nobla. Szwedzka Akademia doceniła powieść "Bieguni"
Zaloguj się
 • white_lake

  Oceniono 2 razy 2

  nie dostaje się Nobla za jedna książkę, na szwedzki jest przetłumaczone prawie wszystko, co napisała, łącznie z Księgami Jakubowymi, skąd ta informacja, że to akurat za Biegunów?

 • ania01

  Oceniono 2 razy 2

  Pani Olgo, serdeczne gratulacje. To niebywałe znaleźć się w tak zacnym gronie noblistów. Wrażliwa kobieta, wolnomyślicielka otwarta na świat i ludzi- fantastyczna wiadomość!!!

 • kania.u

  0

  FAN- TA- STY - CZNA sprawa !
  Olga Tokarczuk - wybitna pisarka. Piękny człowiek.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX