Wybory parlamentarne 2019. Jak sprawdzić, czy jest się na liście wyborców?

Wybory parlamentarne 2019 odbędą się już w najbliższą niedzielę. Swój głos będą mogły w nich oddać jedynie te osoby, które są wpisane do rejestru wyborców. Jak sprawdzić, czy jest się na liście wyborców? Podpowiadamy.
Zobacz wideo

Rejestr wyborców to rejestr wszystkich osób uprawnionych do głosowania na terenie danej gminy. Na jego podstawie tworzy się spis wyborców, czyli listę osób, które mogą oddać głos w wyborach w konkretnym lokalu wyborczym. W jaki sposób sprawdzić, czy nasze nazwisko znajduje się w rejestrze wyborców?

Gdzie są nasze prawa wyborcze? W którym rejestrze wyborców powinniśmy figurować?

Podstawowa zasada dotycząca rejestru wyborców mówi, że nasze prawa wyborcze są tam, gdzie jesteśmy zameldowani na pobyt stały. Kiedy gdzieś się meldujemy, nasze nazwisko jest automatycznie dopisywane do rejestru wyborców. Należy jednak pamiętać, że chodzi wyłącznie o meldunek stały. Osoby, które są gdzieś zameldowane czasowo nie są z automatu dopisywane do listy wyborców.

Jeżeli jesteśmy zameldowani na stałe w innej gminie, niż ta, w której mieszkamy, pracujemy, czy chodzimy do szkoły, możemy złożyć wniosek o dopisanie do rejestru wyborców gminy, w której żyjemy. Przypomnijmy, że osoby, które nie figurują w rejestrze wyborców, nie będą mogły oddać głosu w nadchodzących wyborach parlamentarnych.

Jak sprawdzić czy jest się na liście wyborców?

Jak sprawdzić, czy jesteśmy dopisani do rejestru wyborców? Aby to zrobić, należy złożyć pisemny wniosek o udostępnienie rejestru wyborców w urzędzie gminy. Dokument taki należy złożyć osobiście, bo urząd nie może udzielić informacji o rejestrze wyborców przez telefon lub mailowo. Po rozpatrzeniu wniosku, urząd udziela odpowiedzi w formie ustnej, informując wnioskodawcę, czy figuruje w danym rejestrze wyborców, czy też nie. 

Więcej o: