Smog w Polsce. We wsi uzdrowiskowej na południu kraju poziom PM2,5 przekroczył 800 proc. normy

W ciągu kilku ostatnich dni temperatura w Polsce spadła, a wraz z nią obniżyła się jakość powierza. Sezon grzewczy otworzył także sezon na smog. Problemy z oddychaniem mogą mieć dziś m.in. osoby przebywające w województwie śląskim, np. we wsi uzdrowiskowej Goczałkowice-Zdrój.
Zobacz wideo

Jakość powietrza w Polsce znów uległa pogorszeniu, czego ilustracją jest mapa poziomu zanieczyszczenia powietrza na serwisie airly.eu. Pomiary wykonane dzisiaj rano pokazują, że w niektórych miejscowościach dopuszczalne normy PM10 zostały przekroczone o ponad 400 proc., a normy PM2,5 nawet o 
832 proc. Bardzo złą jakość powietrza obserwuje się m.in. we wsi uzdrowiskowej Goczałkowice-Zdrój (woj. śląskie) i w Mogilnie (woj. kujawsko-pomorskie), a złą Poznaniu, Kostrzynie i w Nowej Rudzie pod Wałbrzychem.

Smog w Polsce. W kilku największych miastach jakość powietrza przekracza dopuszczalny poziom

Wzrost zanieczyszczenia powietrza obserwujemy także w Warszawie, Krakowie, Łodzi oraz w aglomeracji katowickiej. O jakich wartościach mowa? W stolicy poziom PM10 wynosi dziś ok. 47 µg/m³, w Krakowie 55 µg/m³, w Mysłowicach 57 µg/m³, a w Łodzi 62 µg/m³. Przypomnijmy, że w Polsce normy dla pyłów drobnych PM10 są ustalone na trzech poziomach: 

  • poziom dopuszczalny 50 µg/m3 (dobowy) 
  • poziom informowania 200 µg/m3 (dobowy) 
  • poziom alarmowy 300 µg/m3 (dobowy) 

W wielu miastach poziom dopuszczalny PM10 został nieznacznie przekroczony lub zbliża się do tej granicy. Należy jednak powiedzieć, że w niektórych regionach jakość powietrza jest dziś bardzo dobra. Smogiem nie muszą się dziś przejmować m.in. mieszkańcy Podkarpacia oraz miejscowości nadmorskich. 

Więcej o: