Wybory parlamentarne 2019. Kiedy odbędą się wybory do Sejmu i Senatu?

Termin wyborów do Sejmu i Senatu ustanowił prezydent Andrzej Duda. Zgodnie z jego postanowieniem wybory parlamentarne odbędą się w pierwszej połowie października.

Wybory parlamentarne już niedługo dlatego coraz więcej osób zastanawia się nad tym kiedy i jak zagłosować. Podczas najbliższych wyborów Polacy zagłosują na swoich kandydatów, którzy zostaną posłami i senatorami w nowej kadencji parlamentu.

>>>Według Pawła Kowala bez wolnych prywatnych mediów nasza demokracja może być zagrożona. Dlaczego w tym kontekście najbliższe wybory są tak istotne? Zobaczcie:

Zobacz wideo

Wybory parlamentarne 2019. Kiedy zagłosujemy w wyborach do Sejmu i Senatu?

Wybory do Sejmu i Senatu odbędą się w niedzielę 13 października. Głosowanie potrwa od godziny 7 do 21:00. Lista lokali wyborczych, w których możemy zagłosować zgodnie ze swoim miejscem zameldowania, dostępna jest już na stronach Państwowej Komisji Wyborczej.

W wyborach parlamentarnych 2019 wybierzemy 460 posłów oraz stu senatorów, którzy zasiądą w ławach obydwu izb w nowej kadencji. Od północy z piątku 11 października na sobotę 12 października obowiązuje cisza wyborcza. Do tegorocznych wyborów zarejestrowanych zostało 88 komitetów: 1 koalicyjny, 30 partyjnych oraz 57 komitetów wyborców. Komitety partyjne i wyborców muszą przekroczyć 5 procentowy próg wyborczy by dostać się do Parlamentu, a koalicje próg 8-procentowy.

Aby wziąć udział w wyborach należy zabrać na głosowanie dokument tożsamości. Prawidłowo oddany głos to postawienie znaku "X" w kratce obok nazwiska wybranego przez nas kandydata. Głosować możemy tylko na jedną listę i jednego kandydata.

Więcej o: