Strajk włoski jest formą strajku aktywnego, która polega na na wykonywaniu przez pracowników obowiązków służbowych w sposób skrajnie drobiazgowy, co uniemożliwia sprawne funkcjonowanie danego zakładu pracy. Nauczyciele, którzy przystąpią do protestu, będą wykonywali tylko te czynności, które są opisane w przepisach prawa oświatowego. Zgodnie z Kartą Nauczyciela do obowiązków nauczyciela należy:
Nauczyciele wskazują, że wykonują wiele czynności, które nie należą do ich obowiązków. Od momentu rozpoczęcia strajku włoskiego pracownicy oświaty nie będą prowadzić za darmo dodatkowych zajęć i sprawować opieki nad uczniami na szkolnych wycieczkach czy zielonych szkołach. Odmówią także ponoszenie kosztów przygotowania materiałów, które są potrzebne do prowadzenia zajęć, prowadzenia weekendowych konkursów, sporządzania sprawozdań z pracy dydaktycznej szkoły czy inwentaryzacji bibliotek. Nauczyciele, którzy przystąpią do strajku, będą pracować 40 godzin tygodniowo. ZNP przygotuje szczegółowy przewodnik po czynnościach obowiązkowych i wskaże te, których nauczyciel może w czasie strajku odmówić. Należy podkreślić, że lekcje będą odbywać się normalnie.
- Nie chcemy być wolontariuszami. Nie chcemy być pariasami i wstydzić się przed kolegami i koleżankami z całej Europy - powiedział Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.
Strajk nauczycieli rozpocznie się tuż po wyborach parlamentarnych 2019, we wtorek 15 października. Akcja protestacyjna nauczycieli będzie bezterminowa, a więc potrwa do odwołania. W rozmowie z OKO.press Sławomir Broniarz zaznaczył, że pracownicy oświaty wyciągnęli lekcję z kwietniowej akcji protestacyjnej i tym razem nastawiają się "na długi dystans". Za strajkiem włoskim opowiedziało się ponad 50 proc. nauczycieli i pracowników oświaty spośród ponad 220 tys. osób, które wypełniły ankietę ZNP. Decyzja o udziale w strajku będzie jednak decyzją indywidualną każdego nauczyciela.
Czego chcą nauczyciele? Mają dwa postulaty: znaczący wzrost wynagrodzeń (chcą aby ich pensje wzrosły o 30 proc. lub by stworzony został mechanizm, który powiąże pensję pracowników oświaty z pensją minimalną lub przeciętnym wynagrodzeniem) oraz odbiurokratyzowanie pracy nauczycieli,