Dzień Nauczyciela 2019. Kiedy wypada to święto? Co upamiętnia?

Już wkrótce obchodzić będziemy Dzień Nauczyciela. Kiedy wypada to święto? W jaki sposób jest obchodzone i czy w innych krajach wypada w ten sam dzień, co w Polsce? Podpowiadamy.
Zobacz wideo

Dzień Nauczyciela to potoczna nazwa Dnia Edukacji Narodowej. Święto to obchodzimy co roku 14 października, w rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej założonej w 1773 roku na wniosek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. KEN była pierwszą w Polsce, a zarazem pierwszą w Europie władzą oświatową o charakterze współczesnego ministerstwa edukacji.

W jaki sposób obchodzony jest Dzień Nauczyciela w Polsce?

Dzień Edukacji Narodowej nazywany jest Dniem Nauczyciela, bo tego dnia dziękuje się nauczycielom za ich pracę i trud włożony w edukację i wychowanie dzieci. Z okazji tego święta w szkołach organizowane są różnego rodzaju gale i oficjalne apele, a Minister Edukacji Narodowej wręcza nauczycielom złote, srebrne, brązowe Krzyże Zasługi, medale Komisji Edukacji Narodowej oraz nagrody Ministra Edukacji Narodowej. Nagrody za osiągnięcia wychowawczo-dydaktyczne wręczają nauczycielom także władze samorządowe i kuratoria oświaty, a uczniowie obdarowują ich kwiatami, czekoladkami i innymi upominkami. 

Dzień Nauczyciela na świecie

Dzień Nauczyciela obchodzony jest w większości państw na świecie, ale w każdy kraju obchodzony jest innego dnia. W jednych państwach ma on charakter oficjalny, w innych zwyczajowy. Dzień ten, podobnie jak w Polsce, związany jest z lokalnymi wydarzeniami. W Albanii Dzień Nauczyciela obchodzony jest 7 marca, w rocznicę powstania pierwszej szkoły świeckiej w Korczy, na Tajwanie obchodzi się go 28 września, w dniu urodzin Konfucjusza, z kolei w Argentynie święto to związane jest ze śmiercią pisarza i polityka Domingo Faustino Sarmiento, który zmarł 11 września 1888 roku.

Więcej o: