Kornel Morawiecki z wykształcenia był fizykiem i nauczycielem akademickim. W 1970 roku uzyskał doktorat na podstawie pracy poświęconej kwantowej teorii pola. Później pracował jako wykładowca na Uniwersytecie Wrocławskim oraz na Politechnice Wrocławskiej.
W 1968 roku uczestniczył w strajkach studenckich, a po ich stłumieniu drukował i kolportował ulotki potępiające władze komunistyczne za represje w stosunku do protestujących oraz ulotki sprzeciwiające się interwencji wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji czy stłumieniu protestów robotniczych w grudniu 1970 roku. W 1980 roku organizował strajki we Wrocławiu oraz przyczynił się do założenia struktur "Solidarności" we Wrocławiu. Był delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ "Solidarność" oraz inicjatorem przyjęcia "Posłania do ludzi pracy Europy Wschodniej".
Po wprowadzeniu stano wojennego angażował się w działalność podziemną. Wydawał m.in. drugoobiegowe pisma. W 1982 roku założył organizację Solidarność Walcząca. Za działalność antykomunistyczną został zatrzymany przez SB, a następnie osadzony w areszcie w Warszawie. Z Polski wyjechał dopiero w 1988 roku jednak po kilku miesiącach wrócił do Polski i działał w konspiracji.
Dwukrotnie chciał wystartować w wyborach prezydenckich, najpierw w 1990 roku, a później też w 2015 roku. Nie udało mu się jednak zdobyć wymaganych podpisów. W 2015 roku zdobył mandat posła startując z list partii Kukiz'15. Jako najstarszy z posłów został marszałkiem seniorem Sejmu VIII kadencji. W kwietniu 2016 roku założył koło poselskie i zarejestrował partię Wolni i Solidarni.
Kornel Morawiecki zmarł w poniedziałek 30 września w wieku 78 lat. Wcześniej media informowały o pogarszających się stanie zdrowia polityka. Ojciec obecnego premiera Mateusza Morawieckiego chorował na raka trzustki, a po przebytej chemioterapii pojawiły się problemy z sercem i nerkami. 27 września Kornel Morawiecki został odznaczony Orderem Orła Białego.