Marszałek senior Kornel Morawiecki nie żyje. Kim był ojciec premiera Mateusza Morawieckiego? [życiorys]

W poniedziałek 30 września zmarł Kornel Morawiecki. Ojciec premiera Mateusza Morawieckiego miał 78 lat. Był posłem, marszałkiem Sejmu oraz działaczem opozycji antykomunistycznej w czasach PRL.

Kornel Morawiecki z wykształcenia był fizykiem i nauczycielem akademickim. W 1970 roku uzyskał doktorat na podstawie pracy poświęconej kwantowej teorii pola. Później pracował jako wykładowca na Uniwersytecie Wrocławskim oraz na Politechnice Wrocławskiej.

Nie żyje Kornel Morawiecki. Marszałek senior zmarł w wieku 78 lat

W 1968 roku uczestniczył w strajkach studenckich, a po ich stłumieniu drukował i kolportował ulotki potępiające władze komunistyczne za represje w stosunku do protestujących oraz ulotki sprzeciwiające się interwencji wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji czy stłumieniu protestów robotniczych w grudniu 1970 roku. W 1980 roku organizował strajki we Wrocławiu oraz przyczynił się do założenia struktur "Solidarności" we Wrocławiu. Był delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ "Solidarność" oraz inicjatorem przyjęcia "Posłania do ludzi pracy Europy Wschodniej".

Po wprowadzeniu stano wojennego angażował się w działalność podziemną. Wydawał m.in. drugoobiegowe pisma. W 1982 roku założył organizację Solidarność Walcząca. Za działalność antykomunistyczną został zatrzymany przez SB, a następnie osadzony w areszcie w Warszawie. Z Polski wyjechał dopiero w 1988 roku jednak po kilku miesiącach wrócił do Polski i działał w konspiracji.

Dwukrotnie chciał wystartować w wyborach prezydenckich, najpierw w 1990 roku, a później też w 2015 roku. Nie udało mu się jednak zdobyć wymaganych podpisów. W 2015 roku zdobył mandat posła startując z list partii Kukiz'15. Jako najstarszy z posłów został marszałkiem seniorem Sejmu VIII kadencji. W kwietniu 2016 roku założył koło poselskie i zarejestrował partię Wolni i Solidarni.

Kornel Morawiecki zmarł w poniedziałek 30 września w wieku 78 lat. Wcześniej media informowały o pogarszających się stanie zdrowia polityka. Ojciec obecnego premiera Mateusza Morawieckiego chorował na raka trzustki, a po przebytej chemioterapii pojawiły się problemy z sercem i nerkami. 27 września Kornel Morawiecki został odznaczony Orderem Orła Białego.

Więcej o:
Komentarze (4)
Marszałek senior Kornel Morawiecki nie żyje. Kim był ojciec premiera Mateusza Morawieckiego? [życiorys]
Zaloguj się
 • jozinzpolski

  Oceniono 1 raz 1

  wiadomosci.gazeta.pI/wiadomosci/7,114883,25377889,se-corka-kornela-morawieckiego-uwaza-ze-ojciec-mogl-zyc.html#s=BoxOpImg8

  Wyłączyli komentarze, więc piszę tutaj
  Zgadzam się z Martą. Gdyby lekarze nie opierali się na standartach i procedurach to może by nas marszałek opuścił o wiele wcześniej....

 • kosim

  0

  Głupia pindzia córka ma pretensje do służby zdrowia. A gdzie trafia i ile czeka normalny Kowalski, bo nie jest Morawiecki? Kobieto, kup se cep i jebnij się w łeb.

 • ml2403

  0

  wiadomosci.gazeta.pI/wiadomosci/7,114883,25377889,se-corka-kornela-morawieckiego-uwaza-ze-ojciec-mogl-zyc.html#s=BoxOpImg8

  Wyłączyli komentarze, więc piszę tutaj
  Czego oczekuje pani Marta bo jak cudu to niech idzie z petycją do Watykanu. Oni tam znajdują co rusz cud jak im potrzeba do zrobienia kogoś świętym. Rak trzustki ma fatalne rokowania i tylko bardzo wczesne wykrycie daje jakąś szansę, a wczesne wykrycie jest trudne bo rozwija się zaotrzewnowo. Raczej wygląda to na kolejny przypadek pani Kornickiej-Ziobro, która nie może pogodzić się ze śmiercią męża i szuka jakichś szczególików na zasadzie, że gdyby wtedy zrobiono krok w prawo, a nie w lewo to byłoby inaczej. Życie ludzkie kończy się śmiercią, a jak ktoś poważnie zachoruje to szanse na jego szybkie zakończenie gwałtownie rosną,a pani Marcie zdaje się wydaje się, że jak brat jest premierem to może zrobić taką nadzwyczajną rzecz, że ojciec nie umrze.

 • morlis2

  Oceniono 3 razy -3

  Wielki człowiek, wielki bohater. Cześć jego pamięci. Wyrazy współczucia dla Premiera Mateusza Morawieckiego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX