Nie żyje Kornel Morawiecki. Od miesięcy walczył z chorobą

Nie żyje Kornel Morawiecki - poseł i marszałek senior Sejmu VIII kadencji, ojciec premiera Mateusza Morawieckiego. Polityk od miesięcy zmagał się z rakiem trzustki.

To, że choruje na raka trzustki, Kornel Morawiecki ujawnił w styczniu. Na początku tego roku polityk przeszedł operację, która była konieczna dla uratowania jego życia. Po wycięciu guza przeszedł chemioterapię. Ta spowodowała jednak, że Kornel Morawiecki zaczął zmagać się z problemami związanymi z sercem i nerkami. W piątek 27 września media obiegła informacja, że Kornel Morawiecki trafił do szpitala MSWiA w Warszawie, a jego stan jest ciężki. Niestety, przegrał walkę z chorobą. Kornel Morawiecki zmarł w wieku 78 lat. 

Kornel Morawiecki przegrał z chorobą. Kilka dni temu został odznaczony Orderem Orła Białego

Kornel Morawiecki był działaczem opozycji antykomunistycznej w czasach PRL, założycielem i przewodniczącym Solidarności Walczącej, posłem i marszałkiem seniorem Sejmu VIII kadencji. 27 września nadano mu Order Orła Białego za zasługi "na rzecz przemian demokratycznych w Polsce oraz za wybitne osiągnięcia w działalności publicznej i państwowej".

W 1968 uczestniczył w strajkach studenckich. W sierpniu 1980 roku włączył się w organizowanie strajków we Wrocławiu i współorganizował regionalne struktury Solidarności. Jesienią 1981 roku został delegatem na I Krajowy Zjazd NSZZ "Solidarność".

W 1990 i 2015 roku Kornel Morawiecki chciał wystartować w wyborach prezydenckich, ale nie zebrał wymaganej ilości podpisów. Udało mu się to przed wyborami w 2010 roku. W I turze zajął ostatnie, dziesiąte, miejsce. W 2015 roku został posłem, startując z listy partii Kukiz'15, został  też marszałkiem seniorem Sejmu VIII kadencji. W kwietniu 2016 roku zrezygnował z członkostwa w klubie poselskim Kukiz’15 w, a następnie założył koło poselskie i zarejestrował partię Wolni i Solidarni. W wyborach parlamentarnych 2019 Kornel Morawiecki został kandydatem PiS do Senatu w okręgu nr 59.

Więcej o: